این صفحه شامل مجموعه ای از واژه های ضروری برای معامله گران می باشد تا بتوانند به کمک آنها واژگان پیچیده در معاملۀ فارکس و CFD را درک کنند. متدوال ترین واژه های معامله، مخفف ها و اختصارها در اینجا جمع شده اند تا روش ها و ایده های اصلی که بطور روزانه توسط معامله گران استفاده می شوند را شرح دهند. هر واژه، مفهومی خاص را ارائه می دهد که به شرح معنی دقیقش در بازار مالی را می پردازد. در ابتدا ممکن است واژه های موجود در لغتنامۀ یک معامله گر برای مبتدی ها دشوار به نظر برسند اما این واژه نامۀ مفید معاملۀ فارکس و CFD، روند یادگیری را بسیار ساده تر می کند.

برای مشاهده معنی لغت مورد نظر بر روی آن یا بر روی علامت + کلیک کنید.

آربیتراژ (Arbitrage)

خرید همزمان یک دارائی مالی کم ارزش شده و فروش مقدار مشابه اش در زمانی که ارزش اش بیش از حد شده به منظور کسب سود بدون ریسک در آینده از شکاف قیمتی (گپ) ایجاد شده توسط ناکارائی موقتی بازار.

ADR (رسید سپرده‌های آمریکایی)

از رسید سپرده‌های آمریکایی برای معامله در اوراق بهادار شرکت های خارجی در ایالات متحده استفاده می شود. سهام شرکت های خارجی در روند ورود سهام شان به بورس سهام ایالات متحده توسط بانک سپردۀ آمریکا خریداری می شود. این رویه از سال ۱۹۲۷ تاکنون ادامه دارد. رسیدها (رسیدهای سپرده‌های آمریکایی) به دلار آمریکا هستند و با روشی یکسان در اروپا آزادانه معامله می شوند. رسیدهای سپرده‌های آمریکایی ابزاری هستند برای افزایش سرمایه در بازارهایی بین المللی و ایالات متحده و ممکن است متناسب با الزامات یک بازار خاص، دارای اسامی مختلفی باشند.

AMEX (بورس سهام آمریکا)

بورس سهام جهانی که از معامله گران سهام شرکت های کوچک در دومین بورس سهام بزرگ ایالات متحده شکل گرفته است. ویژگی ممتاز این بورس این است سهام شرکت های در حال توسعه (کسب و کارهای کوچک و متوسط) در آن معامله می شوند. دو شاخص مهم در این بورس محاسبه می شوند که عبارتند از شاخص بازار بزرگ AMEX و شاخص ارزش بازار AMEX.

BOC

Bank of Canada, بانک مرکزی کانادا

BOE

Bank of England, بانک مرکزی بریتانیا

BOJ

Bank of Japan, بانک مرکزی ژاپن

CFD

CFD مخفف عبارت Contract for Difference (قرارداد برای تفاوت) می باشد و عبارت است از یک قرارداد بین دو طرف. یک طرف خریدار و طرف دیگر فروشنده. اگر تفاوت مثبت باشد فروشنده تفاوت بین ارزش کنونی یک دارائی پایه و ارزش اش در زمان قرارداد را به خریدار پرداخت می کند و اگر تفاوت منفی باشد، خریدار به فروشنده می پردازد. معامله گران با استفاده از قراردادهای CFD بدون دارا بودن واقعی اوراق بهادار می توانند به داد و ستد آنها بپردازد.

Gator Oscillator

Gator Oscillator (GO) اندیکاتور مکمل اندیکاتور Alligator است و همراه با آن استفاده می شود و میزان دقیق واگرایی/همگرایی سه خط میانگین حرکتی اندیکاتور Alligator را نشان می دهد و به دوره های زمانی خواب و بیداری اندیکاتور Alligator (تمساح) اشاره دارد.

Swap

عملیات واریز یا برداشت مقدار معینی وجه نقد از حساب مشتری به منظور انتقال یک معامله به روز بعد. مقدار سوآپ متناسب است با حجم معامله و به تفاوت کنونی در نرخ های بهره برای ارزها یا دارائی های پایه و مظنه در بازارهای قرضۀ بین المللی.

آسی -Aussie

معامله گران در زبان محاوره ای خود دلار استرالیا را آسی می گویند که برگرفته از تلفظ انگلیسی کلمۀ استرالیا است.

اختیار معامله (آپشن) خارج از پول

قرارداد اختیار معامله (آپشن) خارج از پول (Out-of-the-money) زمانی است که یک قرارداد اختیار معامله (آپشن) در خلال معامله ارزشی کمتر از آنچه برایش پرداخت شده داشته باشد. به عنوان مثال، شما پیش بینی می کنید که قیمت یک دارائی افزایش خواهد یافت، اما بر خلاف انتظار شما قیمت اش کاهش پیدا می کند و پیش بینی شما محقق نمی شود و شما در یک قرارداد اختیار معامله (آپشن) ضرر می کنید. این قرارداد اختیار معامله (آپشن) می تواند داخل پول یا خارج از پول باشد یعنی می تواند پیش از منقضی شدن قرارداد اختیار معامله (آپشن)، در یک نقطه سود بدهد (داخل پول) یا در نقطۀ دیگر ضرر دهد (خارج از پول).

ارز پایه - Base Currency

اولین ارز از سمت چپ در یک جفت ارز در فارکس

ارز مظنه -Quoted currency

به دومین ارز (از چپ به راست) در یک جفت ارز، ارز مظنه می گویند. مثلاً در جفت ارز UAD/JPY، ین ژاپن، ارز مظنه است. ارز مظنه را ارز ثانوی یا ارز شمارنده نیز می نامند

ارزهای کالا

ارزهای متعلق به کشورهایی که صادرات اصلی آنها منابع طبیعی است. این گروه می تواند شامل ارزهای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه باشد. این ارزها عبارتند از دلار کانادا، دلار استرالیا، دلار نیوزیلند، روبل روسیه و غیره.

اسپرد -Spread

تفاوت بین قیمت های Bid و Ask. هر دو قیمت در جریان نرخ هایی که مشتری در ترمینال معاملاتی دریافت می کند مشخص می شوند. اسپرد کنونی برای جفت ارزها یا دارائی ها عبارت است از یک بخش مهم از نقدینگی ابزار مالی.

اسپرد - Bid/Ask Spread

اختلاف بین قیمت های خرید و فروش

الگوهای روند -Chart Patterns

داده های آمار دربارۀ تغییرات روزانۀ قیمت و جهت حرکت الگوی های نمودار که حرکت قیمت روزانه را برای جفت ارزهای معامله شده فراهم می کنند

الگوهای وارونگی روند

الگوهای وارونگی روند، مدل های هندسی در نمودارهای قیمت را مشخص می کنند که وارونگی حتمی روند جاری را نشان می دهد.

الگوهای تمدید روند

الگورهای تمدید روند در خلال توقف در روندهای بازار جاری ایجاد می شوند و بجای وارونه شدن روند به ادامه یافتن آن اشاره دارند.

الگوی لوزی -Diamond Pattern

الگوی لوزی یک الگوی واژگونی است که انتهای روند صعودی را نشان می دهد. این الگو زمانی را نشان می دهد در آن روند قیمت توسعه پیدا می کند و سپس باریک می شود. این الگو به دلیل شکل هندسی ای که دارد، الگوی الماس نیز نامیده می شود

اندیکاتور Envelopes

اندیکاتور Envelopes نشان دهندۀ سقف خرید و کف فروش قیمت است و به تشخیص نقاط ورود و خروج همچنین احتمال خروج قیمت از روند کمک می کند.

اندیکاتور Force Index

اندیکاتور Force Index که توسط “الکساندر اِلدِر” ابداع شد اندیکاتوری است که بر اساس سه عنصر اصلی جهت، وسعت و حجم، قدرت پشت هر حرکت قیمت را مورد ارزیابی قرار می دهد. این نوسانگر در حول و حوش صفر که نقطۀ تراز بین تغییرات قدرت است نوسان دارد.

اندیکاتور Fractals

Fractals اندیکاتوری است که اوج ها و کف ها را در نمودارها که حرکات قیمت در آن نقاط متوقف و وارونه شده است را مشخص می کند. این نقاط برگشتی به ترتیب Highs (اوج ها) و Lows (کف ها) نامیده می شوند.

اندیکاتور Ichimoku

اندیکاتور Ichimoku Kinko Hyo (نمودار موازنه در یک نگاه) یک ابزار تحلیل تکنیکی کامل است که توسط “گویچی هوسودا”، مقاله نویس اهل توکیو، در سال ۱۹۶۸ معرفی شد. با استفاده از این اندیکاتور می توان در یک نگاه به پنج مؤلفۀ این شاخص و قیمت، چشم اندازی فوری از جهت روند، شتاب و قدرت به دست آورد.

اندیکاتور Volume (حجم)

Volume (حجم) یک اندیکاتور تکنیکی است که نشان دهندۀ فعالیت سرمایه گذاران در یک دورۀ زمانی معین است و در کنار تحلیل قیمت برای تائید قدرت روند یا مشخص کردن ضعف هایش و در نتیجه تعیین احتمال وارونه شدن ها در آینده مورد استفاده قرار می گیرد.

اندیکاتورهای Volume (حجم)

حجم تراکنش های تمام شده، فعالیت شرکت کنندگان در معاملۀ دارائی در بازار، قدرت و شدت اش را نشان می دهد.

اندیکاتورهای تکنیکی

اندیکاتورهای تکنیکی بخش جداناپذیر تحلیل تکنیکی هستند. از این اندیکاتورها برای پیش بینی حرکات آیندۀ بازار استفاده می شود و به معامله گر کمک می کنند که با بازار آشنا شود. گسترۀ بسیار وسیعی از اندیکاتورها توسط معامله گران برای پیش بینی بازار مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از معامله گران ترجیح می دهند از اندیکاتورهایی استفاده کنند که آزمایش خود را در گذشته پس داده اند در حالیکه سایر معامله گران سعی می کنند از اندیکاتورهای جدید استفاده کنند. برخی از اندیکاتورهای تکنیکی عبارتند از اندیکاتورهای Bill Williams, Oscillators, Trend و Volume.

انقضاء -Expiration

آخرین روزی که در آن یک قرارداد مشتق (آتی، آپشن یا غیره) اجرا یا تسویه می شود.

اهرم -Leverage

لورج یا اهرم به معنی توانایی بکار گیری حجم زیاد معامله با سرمایۀ اندک

بازار خرس -Bear Market

در بازار خرس عملکرد سرمایه گذاران بر این اساس است که آنها اعتقاد دارند قیمت ها یا بازار ریزش پیدا می کنند

بازار گاو وحشی - Bull Market

در بازار گاو وحشی عملکرد سرمایه گذاران بر این اساس است که آنها اعتقاد دارند قیمت ها یا بازار افزایش پیدا می کنند

بازار نقد

بازاری که در آن معامله گران مقدار زیادی از یک دارائی را در هر زمانی و با هزینه های تراکنش پایین بخرند یا بفروشند.

بازار نقدی -Spot market

بازاری که در آن معاملات برای تسویۀ فوری انجام می شوند. حقوق اختصاصی در بازار نقدی از فروشنده به خریدار در زمان انجام معامله درحالیکه تسویه های نهایی حداکثر تا دو روز کار به طول می انجامند.

بالانس/ موجودی حساب - Balance/account balance

مجموع تمام تراکنش های انجام شده و مجموع تمام واریزها و برداشت ها در حساب تجاری

باینری آپشن

باینری آپشن یک ابزار مالی نبستاً جدید است که تفاوت اش در این است که ارزش ثابت دارد و دارای یک مقدار از پیش تعیین شدۀ زیان و سود بالقوه است. باینری آپشن ابزاری مناسب برای معامله گران مبتدی محسوب می شود زیرا حتی پیش از انجام معامله، سود احتمالی اش مشخص است و می توان یک معامله را فقط با انتخاب جهت حرکت قیمت به سادگی باز کرد.

برد واقعی میانگین - Average True Range

برد واقعی میانگین یک شاخص فنی است که عدم ثبات یک محافظت مناسب را نشان می دهد.

تابلوی بزرگ

تابلوی بزرگ (Big Board) یک اصطلاح عامیانه نزد معامله گران است که از آن برای خطاب قرار دادن بورس سهام نیویورک (NYSE) استفاده می کنند. این بورس از منظر مجموع ارزش سهام شرکت های موجود در فهرست اش، بزرگترین بورس جهان محسوب می شود. بیشترین میزان سهام در جهان در این بورس معامله می شود و بیش از ۳,۰۰۰ شرکت در آن حضور دارند.

تاریخ تراکنش -Transaction date

تاریخ انجام معامله

تاریخ سررسید (Value date)

تاریخی که در آن طرفین مقابل باید وجوه را تحویل دهند و زمانی است که در آن ارز خریداری شده دریافت و ارز فروخته شده پرداخت می شود.

تحلیل بنیادی - Fundamental analysis

تحلیل رویدادهای سیاسی و اقتصادی که می توانند در آیندۀ جهت بازارهای مالی تاثیر داشته اند. تحلیل بنیادی در بازار جهانی مبادلات ارزی قبل از هر چیز بر رویدادهای اقتصاد کلان استوار است.

تحلیل فنی /تکنیکال - Technical analysis

روشی برای پیش بینی آیندۀ تغییرات بازار کالا یا ارز. تحلیل فنی بر حرکات قیمت گذشته و سطح حجم ها استوار است. در تحلیل فنی از نمودارها و عملکردهای قبلی استفاده می شود

تسویه

روند تسویۀ دستورها بین طرفین تراکنش.

تصفیه -Settlement

مقدار واقعی قابل تبادل یک معامله در تاریخ سررسید

تقویم اقتصادی -Economic calendar

معامله گران بازار برای دنبال کردن رویدادها و حرکات بازار از تقویم اقتصادی استفاده می کنند

تمساح - Alligator

شاخص تمساح شاخصی است که جهت و قدرت روند را مشخص می کند.

تنزل

کاهش ارزش یک دارائی.

توافق برتن وودز

اعضای ملل متحد در سال ۱۹۴۴ در برتن وودز در ایالات متحده توافق کردند که برای کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته یک سیستم نرخ مبادلۀ ارز تاسیس کنند. دلار آمریکا نیز تبدیل به ارز ذخیرع شد زیرا ایالات متحدۀ آمریکا پس از جنگ جهانی دوم توانست مبادلۀ ارز آنها را با مقدار ثابتی از طلا ضمانت کند. برای محافظت از یک سیستم پرداخت های بین المللی، صندوق بین المللی پول (IMF) ایجاد شد. اما توافق برتن وودز (Bretton Woods) به این حقیقت توجه نکرد که کشورها به دنبال این خواهند بود که تا جای ممکن هر چه می توانند دلار ذخیره کنند که معنای آن این خواهد بود که ایالات متحده در موقعیتی قرار خواهد گرفت که نمی تواند با استفاده از طلایش این ذخایر را تامین کند. هنگامیکه فرانسه و آلمان غربی در سال ۱۹۷۱ شروع به مبادلۀ ذخایر دلاری شان به ازای طلا کردند، ایالات متحده از انجام تعهداتی که از سال ۱۹۹۴ به آن پایبند بودند خودداری کرد.

تورم

روند افزایش دائمی سطح کلی قیمت های کالاها و خدمات.

تیک -Tick

یک واحد حرکتی

جفت

ابزار مالی ای که قیمت یک ارز را در برابر ارز دیگر نشان می دهد.

جفت ارز -Currency Pair

در بازار مبادلات ارزی به نرخی که ارزش یک ارز در برابر ارزی دیگر را نشان می دهد، جفت ارز می گویند

جفت ارز AUDUSD

جفت ارز دلار استرالیا و دلار آمریکا. در این جفت ارز دلار استرالیا ارز پایه و دلار آمریکا ارز مظنه است. این جفت ارز نشان می دهد که به ازای یک حجم معین دلار آمریکا چه مقدار دلار استرالیا می توان خرید.

جفت ارزهای متقاطع -Currency Cross Pairs

به آن دسته از جفت ارزها در بازار مبادلات ارزی که در آنها دلار آمریکا (USD) وجود ندارد، جفت ارزهای متقاطع یا متقاطع ها می گویند

جفت قله -Double Top

وقتی قیمت ها تا سطحی صعود کنند، سپس پایین بیاند و مجدداً تا همان سطح قبلی صعود کنند و باز هم به پایین برگردند، وضعیت “دو قله” شکل می گیرد

جفت کف - Double Bottom

وقتی قیمت ها تا سطحی سقوط کنند، سپس بالا بروند و مجدداً تا همان سطح قبلی سقوط کنند و باز هم به بالا برگردند، وضعیت “دو کف” شکل می گیرد

جفت متقاطع (Cross)

یک نرخ مبادله ای بین دو ارز که از نرخ های مرتبط شان با یک ارز سوم مشتق شده است. برخی اوقات جفت متقاطع به جفت ارزهایی گفته می شود که دلار آمریکا (USD) در آنها وجود ندارد.

حجم کل - (On Balance Volume (OBV

از این شاخص برای تعیین نیروی خرید و فروش در یک شاخص در حال رشد استفاده می شود. که در روزهای صعودی، بر میزان درجۀ حجم اضافه می کند و در روزهای ریزشی از حجم می کاهد

حد ضرر متحرک (Trailing Stop)

وضعیت حد ضرر متحرک (Trailing Stop) مکانیزم تغییر خودکار یک دستور توقف ضرر متصل (Stop Loss) را طبق قاعده ای خاص حفظ می کند. این قاعده عبارت است از اینکه اگر سود یک معامله بالاتر از فاصلۀ تثبیت شده باشد در آن صورت دستور توقف ضرر (Stop Loss) به سمت سطحی حرکت می کند که در آن تفاوت بین قیمت بازار جاری و قیمت دستور برابر است با این فاصله.

خطوط بولینگر - Bollinger Bands

خطوطی بولینگر خطوطی هستند که از آنها برای سنجش نوسان نرخ ارز استفاده می شود

خطوط روند -Trend lines

خط مستقیمی که در یک نمودار ترسیم می شود تا روند کلی حرکت یک جفت ارز را مشخص کند. برای یک روند صعودی، این خط در کف قیمت ها ترسیم می شود که به عنوان یک خط حمایت عمل می کند، برای یک روند نزولی، این خط در سقف قیمت ها ترسیم می شود که به عنوان یک خط مقاومت عمل می کند. اعتبار روند تا زمانی است که قیمت ها از خط روند عبور کنند

دارائی

واحدی که دارای یک ارزش اقتصادی مورد انتظار برای ارائۀ سود در آینده است.

دامنۀ درصد ویلیامز -(Williams’ Percent Range (WPR

از این شاخص برای تعیین زمان سقف خرید و کف فروش استفاده می شود

دستور -Order

مشتری به کارگزار یا معامله گر دستور می دهد که در قیمت کنونی بازار و یا در قیمتی معین خرید یا فروش انجام دهد. هر دستوری تا زمان اجرا یا انقضایش همچنان به قوت خود باقی است

دستور OCO

دستور OCO ترکیبی است دو دستور در حال انتظار که تنظیم شده اند معامله ای را در قیمتی متفاوت با قیمت جاری بازار باز کنند. باز شدن یکی از دستورها موجب حذف خودکار دستور دیگر می شود.

دستور Stop Loss (توقف ضرر)

دستور Stop Loss (توقف ضرر) برای محدود کردن ضررهای احتمالی طراحی شده است و در قیمتی بدتر از قیمت باز شدن معامله یا قیمت اجرای دستور در حال انتظار ثبت شده است.

دستور بازار -Market order

دستوری برای خرید یا فروش یک جفت ارز در بهترین قیمت موجود

دستور کسب سود (Take Profit)

کسب سود (Take Profit) برای این منظور طراحی شده است که یک معامله را به محض اینکه به سطح سود هدفگذاری شده برسد ببندد. کسب سود در قیمتی بهتر از قیمت باز شدن معامله یا قیمت اجرای دستور در حال انتظار قرار داده می شود.

دستور محدود -Limit order

یک دستور برای خرید یا فروش میزان مشخص شدۀ دارائی در قیمت مقرر شده یا در یک قیمت بهتر. به عنوان مثال اگر قیمت USD/YEN برابر باشد با ۱۰۸.۲۴/۱۰۸.۲۶ (Bid/Ask)، معامله گر می تواند یک دستور buy limit در ۱۰۷.۵۰ ثبت کند. اگر قیمت افت کند و قیمت Ask به سطح ۱۰۷.۵۰ برسد، دستور اجرا خواهد شد و معاملۀ خرید باز خواهد شد.

دلار/ ین -USDJPY

جفت ارز دلار آمریکا و ین ژاپن. در این جفت ارز، دلار آمریکا ارز پایه و ین ژاپن ارز مظنه است

دلار/دلار کانادا -USDCAD

جفت ارز دلار آمریکا و دلار کانادا. این جفت ارز نشان می دهد که یک دلار کانادا چند دلار آمریکا می ارزد

دلار/فرانک سوئیس -USDCHF

جفت ارز دلار آمریکا و فرانک سوئیس. در این جفت ارز، دلار آمریکا ارز پایه و فرانک سوئیس ارز مظنه است

دیلر -Dealer

کلمۀ Dealer در لغت به معنای دلال است اما در معنای تخصصی اش برای بازار پول و سرمایه به فرد یا شرکتی گفته می شود که در تراکنش های ارز خارجی به عنوان طرف شمارنده حضور دارد

دیلر فارکس -Forex Dealer

معامله گر فارکس یک نهاد مالی است که مجاز به انجام معاملۀ ارز خارجی است.

ذینفع

در امور مالی اغلب از عبارت “ذینفع” استفاده می شود که در امور پولی و غیره به معنای دریافت کننده منفعت است. ذینفع یک نهاد قانونی یا یک فرد است که بر طبق قرض یا سایر اسناد مالی، سودی کسب می کند.

سر و شانه (Head and Shoulders)

الگوی قیمت گرافیکی سر و شانه (Head and Shoulders) نشان دهندۀ پایان روند و تغییرات بعدی در جهت قیمت دارائی است. این الگو معمولاً در یک روند صعودی توسعه یافته ایجاد می شود.

سر و شانۀ وارونه

الگوی قیمت گرافیکی سر و شانۀ وارونه علامتی است از وارونگی روند و انتظار می رود که پس از آن جهت قیمت دارائی تغییر کند. این الگو معمولاً در یک روند نزولی توسعه یافته ایجاد می شود.

سطح حمایت

حمایت یکی از مفاهیم کلیدی در تحلیل تکنیکی است. حمایت عبارت است از سطح قیمتی که در آن نیروهای تقاضا به اندازه ای قوی هستند که اجازۀ افزایش کاهش قیمت و عبور از آن را نمی دهند.

سطح مقاومت

مقاومت یکی از مفاهیم کلیدی در تحلیل تکنیکی است. مقاومت عبارت است از سطح قیمتی که در آن نیروهای عرضه به اندازه ای قوی هستند که اجازه افزایش قیمت و عبور از آن را نمی دهند.

سه قله

سه قله یک الگوی قیمتی است که در یک روند صعودی شکل می گیرد و پس از یک وارونگی رخ می دهد و قیمت افت می کند. این الگوی از الگوی جفت قله مهمتر است.

سه کف

الگوی قیمت سه کف معمولاً در یک روند نزولی ایجاد می شود و علامتی است از رخ دادن یک وارونگی و افزایش قیمت. این الگو از الگوی جف کف مهم تر است.

سهام

سرمایه گذاری ها به روش های مختلف جذب می شوند. یکی از آن روش ها انتشار سهام است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد سهامدار یک شرکت شوند و متعاقباً حق داشته باشند که از سود شرکت، سود سهام دریافت کنند. سهام صرفاً یک ابزار برای دریافت سود سهام نیست بلکه سرمایه گذاران در بازار سهام می توانند از نوسانات دوره ای قیمت سهام کسب نیز درآمد کنند.

سهام پذیرفته شده در بورس

این سهام شامل فهرستی از سهام می شوند که مجوز معامله در بورس های سهام را دریافت کرده اند. سهام پیش از ورود به بورس باید روند کسب مجوز را طی کنند که به آن روند ملحق شدن به فهرست بورس گفته می شود. فقط شرکت هایی که با الزامات خاص، الزاماتی مانند سرمایه، حجم فروش محصولات، تعداد سهام در گردش، و غیره تطابق داده شده اند مجوز معامله دریافت می کنند.

سهام در حال رشد

سهام در حال رشد به سهام شرکتی دلالت دارد که دارای شاخص های سود خوب (بالاتر از میانگین) در یک دورۀ زمانی معین (معمولاً چند سال) باشد یا اینکه به سهامی دلالت دارد که پتانسیل خوبی برای رشد در آیندۀ نزدیک داشته باشد. نمود اصلی این رشد سهام عبارت است از رشد سریع تر از سایر سهام. اما از طرف دیگر ممکن است چنین سهامی دچار یک ریزش سریع شوند. ضمن اینکه سهامداران چنین شرکت هایی حتی ممکن است هرگز هیچ سود سهامی دریافت نکنند یا اینکه فقط یک سود سهام اندک دریافت کنند زیرا سود در توسعۀ شرکت سرمایه گذاری شده بخصوص زمانیکه شرکت نسبتاً یک شرکت جدید باشد.

سود

سود مالی عملیات معاملاتی.

سپردۀ محافظتی -Security deposit

مبلغی که برای باز کردن یا باز ماندن یک پوزیشن معاملاتی لازم است. سپردۀ محافظتی تحت عنوان “مابه التفاوت” (مارجین) نیز شناخته می شود

شاخص اندازۀ حرکت -Momentum Indicator

شاخص اندازۀ حرکت به عنوان شاخصی که به راحتی قابل درک و استفاده است، می تواند یک ابزار معاملاتی مفید باشد

شاخص تراکم/توزیع (A/D)

شاخص فنی تراکم/توزیع بواسطۀ تبدیل در حجم و قیمت شکل می گیرد. حجم در این شاخص به عنوان واحد مرسوم سنجش سنگینی در نظر گرفته می شود.هرچه این واحد مرسوم بالاتر باشد، قیمت مورد انتظار بالاتر خواهد بود.

شاخص تسهیل بازار -(Market Facilitation Index (MFI

“بیل ویلیامز” ابداع کنندۀ شاخص تسهیل بازار است. شاخصی که از آن برای تحلیل تمکین حرکتی بازار استفاده می شود

شاخص توان وابسته -Relative Vigor Index

اصلی ترین کاربرد این شاخص، مقایسۀ قیمت های باز کردن و بستن بازار است. که با شاخص تصادفی مقایسه می شود

شاخص دیمارکر -DeMarker Indicator

شاخص دیمارکر به تشخیص فرصت های خرید یا فروش کمک می کند

شاخص سهموی -Parabolic Indicator

از این شاخص برای پیدا کرد روندها در نرخ های ارز یا اوراق بهادار استفاده می شود

شاخص قدرت وابسته -(Relative Strength Index (RSI

از این شاخص برای سنجش میزان نیروی نرخ جاری در برابر نرخ های قبلی استفاده می شود

شاخص کانال کالا -Commodity Channel Index

در تحلیل فنی برای تشخیص زمان رسیدن سرمایه گذاری به کف فروش یا سقف خرید از شاخص کانال کالا استفاده می شود

شاخص گردش پول -Money Flow Index

از شاخص گردش پول برای سنجش گردش پولی که به یک اوراق بهادار وارد یا از آن خارج می شود استفاده می گردد

شاخص هدایتی میانگین - Average Directional Index

شاخص ADI یک شاخص تحلیل فنی است که قدرت روند را مشخص می کند که اختلاف بین شاخص هدایتی مثبت و شاخص هدایتی منفی را کم می کند.