رسانه‌های اجتماعی پلتفرمی است که علاوه بر این‌که مردم را در سراسر جهان به هم مرتبط می‌کند به بهترین شکل ممکن به بازاریابی دیجیتال خدمت می‌کند.

بازاریابی دیجیتال یک روش برای اتصال مخاطبان هدف به صاحبان کسب‌وکار می‌باشد. این روش برای توسعه سریع و موثر کسب‌وکار انجام می‌شود. نقش رسانه‌های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال یکی از مناسب‌ترین و بهترین روش‌های پیشرفت در تجارت می‌باشد.

آن روزهایی که افراد برای جذب مردم به تلویزیون و روزنامه متوسل می‌شدند، گذشته است. از آنجایی که تکنولوژی در دسترس و ارتباط اینترنتی یک ضرورت است، روش‌های سنتی بازاریابی تقریباً دور ریخته می‌شوند.

اکنون دغدغه اصلی ما این است که  رسانه‌های اجتماعی چقدر می‌توانند در بازاریابی دیجیتال مفید عمل کنند؟ برای درک بهتر نقش رسانه‌های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال، چشم‌های خود را باز کنید و این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

ازآنجایی‌که رسانه‌های اجتماعی در بین عموم افراد دارای محبوبیت هستند، ما بدون کمک رسانه‌های اجتماعی قادر به ترویج و پیشرفت یک برند نخواهیم بود.

برقراری ارتباط با مشتریان جدید و بیان دیدگاه‌های خود  به واسطه رسانه‌های اجتماعی بسیار آسان است.

در زیر به نقش رسانه‌های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال توجه کنید:

  • استراتژی‌های بازاریابی

از زمانی که رسانه‌های اجتماعی تبدیل به یک ضرورت برای زندگی انسان‌ها شده‌اند،  به راحتی می‌توانیم نگاهی سریع به زندگی همه افراد بیندازیم.

این نگاه سریع و پنهانی برای اهداف بازاریابی بسیار مفید است.

شما به راحتی می‌توانید در مورد به روز رسانی‌های روزانه مردم اطلاعات کسب کنید و براساس آن برنامه ریزی کنید، می توانید آنها را براساس علایق شان دسته بندی کرده و به‌احتمال‌زیاد با مشتریان مناسبی مواجه می‌شوید.

 

۲- رفع سریع مشکلات

رسانه‌های اجتماعی فرصتی را برای واکنش سریع به بازخورد مثبت یا منفی افراد برای شما فراهم می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که مشتریان  با شرکت‌هایی که به سوالات و بازخودهای آنها واکنش  می‌دهند، سازگاری بیشتری دارند.

در صورت وجود هر مساله یا مشکل از طرف مشتری  توئیت‌ها و استتوس‌ها آن را آشکار می‌کند و شما می‌توانید گام‌های مناسب برای حل آن‌ها بردارید، این روش‌ها به حفظ مشتری‌های شما کمک خواهد کرد.

۳. فروش بیشتر

هنگامی که دائماً در مقابل مشتریان باشید، آن‌ها به احتمال زیاد از فروشگاه‌ شما خرید می‌کنند و یا با خدمات شما ارتباط برقرار می‌کنند. رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کنند تا شرکت شما به طور مکرر در مقابل دید مشتریان باشد.

در برخی موارد، توجه آن‌ها به‌سمت کسب و کار شما کشیده می‌شود که ممکن است در نهایت منجر به افزایش فروش شما شود. شما همچنین می‌توانید انگیزه‌ها و مشوق‌هایی برای مشتریان خود فراهم کنید.

 

۴- بازاریابی رایگان

برخلاف اغلب ابزارهای بازاریابی دیجیتال آنلاین، رسانه‌های اجتماعی یک ابزار بازاریابی رایگان برای استفاده و تبلیغ کالا و خدمات هستند.

شما می‌توانید در آن‌ها صفحاتی را برای کسب‌وکار خود بدون صرف حتی یک ریال یجاد کنید.

می‌توانید مخاطبین خود را هدف قرار دهید، به گزارش‌ها دسترسی داشته باشید، با مشتریان ارتباط برقرار کنید، به آن‌ها نزدیک شوید،  نیازها و تقاضاهای آن‌ها را رفع کنید، به بازخورد آنها واکنش دهید، خدمات و محصولات خود را بهبود ببخشید و کارهای بسیار دیگری را بدون نگرانی در مورد پول انجام دهید.

 

۵. برند سازی

اعتماد کلید موفقیت است. درست است، مشتریان مایل هستند به برندهایی تکیه کنند که قبلا در صنعت خود جلب اعتماد کرده‌اند.

اگر مدت‌ها در تلاش بوده‌اید تا جایگاهی برای خود در بازار به دست آورید، نگران نباشید رسانه‌های اجتماعی قول داده‌اند که به زودی شما را با توجه به نوع خدمات،  به جایگاه حقیقی برسانند.

مردم تمایل دارند که یک‌بار دیگر آن برند رادر رسانه‌های اجتماعی تائید کنند. استفاده از رسانه‌های اجتماعی یک تکنیک بسیار امیدوار کننده برای برندسازی است.

 

۶- کلیدهایی برای ایجاد تغییر و تحول

هر پستی را که ارسال می‌کنید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، احتمال ایجاد یک تغییر و تحول در صنعت شمارا بیشتر می‌کند.

هر واکنشی که بر روی یک تصویر دریافت می‌کنید می‌تواند منجر به ایجاد تغییر و تحول صنعت شما بشود.

هر واکنشی تحول ایجاد نمی‌کند اما آن‌هایی که تعامل مثبت ایجاد می‌کنند، می‌توانند منجر به تحول صنعت شما شوند. بنابراین هرچه رسانه شما در زمینه گرافیک، اطلاعات و محتوا جذابیت بیشتری داشته باشد، باعث جلب توجه بیشتر مشتریان به سمت صنعت شما می‌شود که در افزایش سرعت ایجاد تغییر و تحول بسیار مفید عمل خواهد کرد.

 

۷- بهبود دیدگاه‌ها

تجربه نشان می‌دهد که شناخت مشتریان برای موفقیت ضروری است. با شناختن آن‌ها می‌توانید فهرست خلاصه‌تری از مشتریان هدف خود ایجاد کنید.

شما حتی می‌توانید در مورد علایق و ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها اطلاعات کسب کرده و طوری به آن‌ها نزدیک شوید که نتوانند از برقرار کردن ارتباط با شما خودداری کنند.

حتی می‌توانید نظرات آن‌ها را در صفحه کسب‌وکار خود مشاهده کنید تا متوجه شوید که مشتریان درباره آن چه فکر می‌کنند و چطور می‌توانید خدمات یا محصولات خود را اصلاح نمایید، این یک روش بسیار سالم است.

بنابراین این اکو سیستم می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد اگر بدانید چطور به طور صحیحی از آن بهره‌برداری کنید.

 

 

    

۸- رسانه‌های اجتماعی – پلتفرمی برای تحقیق و پژوهش

تحقیقات ثابت کرده که مردم بر برندهایی اعتماد دارند که حضور بیشتر و بهتری در جایگاه‌های رسانه‌های اجتماعی دارند. این به این دلیل است که بازاریابی رسانه‌های اجتماعی مشتریان را به خوبی راهنمایی می‌کنند و در عوض مشتریان چیزهای زیادی را درباره نام‌های تجاری یاد می‌گیرند.

یک حساب شبکه اجتماعی فعال ارزش کسب‌وکار شما را افزایش می‌دهد. یک برند فعال اجتماعی می‎تواند به صدر صنعت خود تبدیل ‌شود.

متمایز کردن نام تجاری از طریق اکوسیستم رسانه‌های اجتماعی آسان است. به محض اینکه ارزش آن را درک کردید، بدون هدر دادن زمان کار خود را شروع کنید.

مانند یک روزنامه، مردم هر روز صبح یا حداقل دو بار در روز حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود را مرور می‌کنند.  حضور آن‌ها بیشتر به صورت آنلاین دیده می‌شود.

از این رو، رسانه‌های اجتماعی نقش بسیار مهمی در افزایش بازاریابی دیجیتالی ایفا می‌کنند. می‌توانید آن‌ها را یک پلتفرم رایگان برای بدست آوردن موفقیت در نظر بگیرید.

موارد ذکر شده در بالا بعضی از نقش‌های رسانه‌های اجتماعی هستند، به این امید که شما نقش رسانه‌های اجتماعی را در بازاریابی دیجیتال به درستی درک کرده باشید.

 

منبع