مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک یکی از مهمترین مهارتهایی است که معامله گران هنگام ایجاد طرح معاملاتی خود، باید روی آنها کار کنند.

آقای کریس اسورچک ( Chris Svorcik )  راهنمایی کامل جهت ساختن یک طرح معاملاتی مؤثر با عنوان ” معامله طرح نبرد ” تهیه کرده که هدف آن کمک به معامله گران است تا بتوانند جنگجوی درونی خود را آزاد سازند.

او فرض میکند که معامله را میتوان به یک میدان نبرد و معامله گران را به جنگجو یان تشبیه کرد. بعضی از جنگجو یان در جنگ پیروز می شوند در حالیکه برخی دیگر متاسفانه شکست میخورند.

با این حال، عموما جنگجویانی که در مبازراتشان پیروز می شوند، همانهایی هستند که بهتر طرح ریزی کرده بودند؛ همانهایی که قادر بوده اند طرح های نبرد مؤثرتری را تهیه نمایند.

این مقاله به توانایی معامله گران در مدیریت ریسک و سرمایه اشاره مینماید که این توانایی میتواند به عنوان یکی از جنبه های بنیادین ایجاد یک طرح معاملاتی مؤثر در نظر گرفته شود.

۱- مدیریت ریسک در مقابل مدیریت سرمایه

عدم توانایی در بکار بستن اصول مدیریت ریسک و سرمایه قطعا برای معامله گران بسیار زیان آور است. برای فهم بهتر این نکته، اجازه دهید ابتدا مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه را به ترتیب تعریف کنیم.

با ارزیابی شرایط بازار ،نسبت های ریسک به پاداش، احتمالات و استفاده از دستورات حد توقف ضرر (Stop Loss ) و بسیاری پارامترهای دیگر ،هدف مدیریت ریسک این است که میزان زیان برای هر معامله را به حداقل ممکن برساند.

از سوی دیگر، مدیریت سرمایه بر روی گام های لازم جهت افزایش سود با استفاده از حد توقف های متحرک( Trailing Stops) ، تنظیم حجم تراکنش و بسیاری موارد دیگر تمرکز مینماید.

 

۲- نگرش شما در مورد ریسک چیست؟

نگرش شما در مورد ریسک روش معامله شما را تحت تاثیر خواهد گذاشت. بسیار مهم است که نگرش شما در مورد ریسک با سبک شخصی شما به عنوان یک معامله گر متناسب باشد.

لازم به ذکر است که هر چه طولانی تر در بازار بمانید، احتمال ریسک بیشتر میشود. با ذکر این مطلب میتوان گفت روی کرد معاملاتی که شما را برای طولانی ترین زمان در بازار نگاه میدارد، ریسک دارترین نامیده میشود.

به همین دلیل بسیار حیاتی است که مشخص کنید چکونه به ریسکها واکنش نشان میدهید. آیا شما ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز؟

 

۳- به طورکلی، ریسک در بازار چیست؟

این مساله ضروری است که شما در مورد بیشترین میزان سرمایهای که در هر زمان مشخص مایل هستید در معرض ریسک قرار دهید، تصمیم گیری نمایید. شما باید برای بدترین سناریو ها آماده شده باشید.

اگر بازار ریزش شدیدی داشته باشد ( درست مثل اتفاقی که در طی واقعه یازده سپتامبر افتاد )، بواسطه از دست رفتن درصد بسیار بزرگی از سرمایه شما در بازار، زیان فاجعه باری میتواند روی دهد.

بسیاری از معامله گران تنها روی ۱% از سرمایه شان در هر معامله ریسک میکنند. این در حالی است که در مجموع حداکثر ۵% را در کل معاملات باز خود در معرض ریسک قرار میدهند.

این حالت خطر کمتری دارد چون اگر حتی ۵% از سرمایه از دست برود، نسبت به از دست دادن مقادیر خیلی بیشتر، چندان ناگوار نخواهد بود.

 

۴- چگونه زیان بالقوه ناشی از ریسک ناحیه ای را کنترل میکنید؟

برای کنترل ریسک ناحیه ای، بایستی تعداد پوزیشنهای باز در یک ناحیه ( یک بازار خاص ) را محدود نمایید.

۵- چگونه با ریسک بروکر ( کارگزار ) و سخت افزار برخورد خواهید کرد؟

اگر ارتباط شما با سرویس بروکر قطع شود و شما راهی برای بستن پوزیشنهای باز خود نداشته باشید، چه کار خواهید کرد؟

فرض کنید کامپیوتر یا موبایل شما خراب شود و نیاز داشته باشید تا روی پوزیشن خود اقدامی انجام دهید، در این وضعیت چه میکنید؟

به عنوان یک معامله گر، باید راههای ممکن را برای برطرف کردن چنین مشکلاتی وقتی که به صورت ناگهانی بروز میکنند، داشته باشید.

به همین دلیل باید این مساله را در طرح نبرد معاملاتی خود قرار دهید. داشتن صرفا یک طرح A به هیچ وجه کافی نیست. همواره باید طرحهای D ،C ،B و غیره وجود داشته باشند.

۶- ریسک استراتژی چیست؟

همیشه به خاطر داشته باشید که بازارها مدام در حال تغییر می باشند.

استراتژی معاملاتی آزموده شده شما ممکن است در سال گذشته یا حتی ماه گذشته سودآور بوده باشد، اما در حال حاضر، همواره این احتمال وجود دارد که استراتژی شما دیگر کاربردی نداشته باشد.

در شرایطی که به نظر می آید استراتژی معاملاتی شما دیگر کار نمیکند، کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که بزرگترین درصد افت سرمایه در هر استراتژی معاملاتی استفاده شده را اندازه گیری کنید.

پس از بدست آوردن درصد افت سرمایه، آن را در ضریبی بین ۱.۵ تا ۲ ضرب نمایید. وقتی جواب را به دست آوردید، بررسی کنید آیا افت سرمایه بالای این عدد است یا خیر. اگر بالاتر بود، استفاده از استراتژی معاملاتی را متوقف کنید!

 

۷- شانس شما برای یک معامله سودآور چقدر زیاد است؟

از منظر ارزیابی ریسک های خاص مربوط به یک معامله مشخص، بسیاری از معامله گران تنها بر نسبت ریسک به پاداش تمرکز می نمایند.

با این حال، اگر شما احتمالات را وارد معادله نکنید، این بخش از اطلاعات بی معنی به نظر می آید. به منظور ارزیابی احتمال موفقیت یک استراتژی معاملاتی خاص، ما باید از ارایه تعریفی دقیق و سر راست برای پیش نیاز معامله آغاز کنیم.

ضروری است که بتوانیم پیشنیاز معامله را هنگام معامله با پول واقعی بر اساس زمان واقعی تشخیص دهیم. پس از آن، اگر تعریفی دقیق برای پیش نیاز ارایه شده بود، باید تحت مجموعهای از آزمایشها قرار بگیرد تا بررسی شود آیا احتمال موفقیت بسیار بیشتر از شکست است یا خیر.

این احتمال غالبا  “ نسبت موفقیت ”  نامیده می شود.

برای بدست آوردن این نسبت، بایستی تعداد کل معاملاتی که سودآور بوده اند را بر تعداد کل معاملات انجام شده تقسیم نمایید. سپس درصد آن را با ضرب کردن عدد بدست آمده در عدد ۱۰۰ بدست آورید. پاسخ، نسبت موفقیت شماست.