همان‌طور که می‌دانید رسانه‌های اجتماعی امروزه به یکی از قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی آنلاین تبدیل‌شده‌اند.

شاید مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مسئله در استفاده از بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، داشتن یک استراتژی و برنامه هدفمند باشد. برای حفظ نام تجاری خود و خارج نشدن از گردونه تجارت، گام‌هایی را برای ایجاد یک طرح بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برداشته‌ایم تا یک مفهوم هدفمند را برای ایجاد استراتژی رسانه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۹ به شما ارائه دهیم.

 

 • اهدافی را تعیین کنید که به بزرگ‌ترین چالش‌های شما مربوط می‌شود

در ابتدا شما باید آنچه را که مایل هستید از رسانه‌های اجتماعی به دست آورید را به‌طورکلی تعیین کنید. شاید مشتریان اجتماعی بیشتر یا شاید یک سهم بزرگ‌تر در صنعت خود باشد. درهرصورت، به یاد داشته باشید که برنامه‌ریزی رسانه‌های اجتماعی یک ماراتن است، نه یک سرعت.

برندها باید تلاش کنند تا اهدافی را تعیین کنند که درواقع قابل‌دستیابی هستند.

با عهده‌دار شدن اهداف کوچک‌تر و واقع‌گرایانه، می‌توانید تلاش‌های اجتماعی خود را به شیوه‌ای منطقی و مقرون‌به‌صرفه انجام دهید.

اهداف شما بر همه‌چیز تأثیر می‌گذارند از بودجه شما گرفته تا شبکه‌های اجتماعی که با آن روبرو هستید.

 

نمونه‌هایی از اهداف رسانه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۹

افزایش آگاهی نام تجاری. برای ایجاد یک آگاهی معتبر و پایدار از نام تجاری، از انتشار پیام‌های تبلیغاتی صرف‌نظر کنید. در عوض، تمرکز بر محتوا شخصیت شمارا تائید می‌کند و پیروان شمارا در پیشاپیش صف فروش قرار می‌دهد.

دستیابی به کیفیت بالاتر از فروش. پیشروی از طریق کانال‌های اجتماعی بدون نظارت بر کلمات کلیدی، عبارات و یا هشتگ‌های خاص تقریباً غیرممکن است. باهدف قرار دادن رسانه‌های اجتماعی کارآمدتر، شما سریع‌تر به مخاطبان اصلی خود دست می‌یابید.

پیش بردن فروش شخصی. بسیاری از کسب‌وکارهای آجری در تلاش برای استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی هستند که باعث فروش در فروشگاه می‌شود. آیا نام تجاری شما به‌اندازه کافی در اجتماعی تبلیغ می‌شود تا مردم را جذب کند؟

آیا مشتریان خود را در مورد آنچه در فروشگاه شما اتفاق می‌افتد، ازجمله تبلیغات و عکس‌هایی از فروشگاه خودآگاه می‌کنید؟

اصلاح بازده سرمایه‌گذاری (ROI). ROI مثبت رسانه‌های اجتماعی به‌طور تصادفی اتفاق نمی‌افتد. زمان گذاشتن برای بررسی کانال‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های کار، تبلیغات و خلاقیت را پایین نگه‌دارید.

ایجاد یک پایگاه طرفداران وفادار آیا نام تجاری شما محتوای تولیدشده توسط کاربر را ارتقا می‌دهد؟ مشتریان شما می‌توانند بهترین مشوق‌های شما و منابعی برای محتوای جدید باشند، اما فقط اگر شما آن‌ها را تشویق کنید که از طرف شما پست کنند.

جهش بهتر در صنعت. رقبای شما چه‌کار می‌کنند که به نظر عملی می‌رسد؟ از چه استراتژی‌هایی برای پیش بردن تعامل و یا فروش استفاده می‌کنند؟ چنین تحلیلی می‌تواند به شما در درک نحوه قرار دادن نام تجاری خود در رسانه‌های اجتماعی کمک کند.

 

 • در مورد مخاطبان خود تحقیق کنید

فرضیات یک بازی خطرناک برای بازاریابان است؛ و به لطف ارزش محسوس داده‌های جمعیت شناختی و ابزارهای تجزیه‌وتحلیل رسانه‌های اجتماعی خارج، دیگر لازم نیست نگران آن باشید. بسیاری ازآنچه شما باید در مورد مخاطبان خود بدانید تا بر استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شما تأثیر بگذارد، از قبل در فضای باز موجود است.

این اطلاعات جمعیت شناختی حرف وقت پر کن نیست. این اعداد مستقیماً به شبکه‌هایی که برند شما باید به آن‌ها نزدیک شود و نوع محتوایی را که باید منتشر کنید، مربوط می‌شود.

 • فیس‌بوک و یوتیوب هر دو مکان اصلی برای تبلیغات هستند، شاید بخشی از آن‌ها به پایگاه‌های کاربرانی با درآمد بالا باشد
 • اکثر کاربران اینستاگرام، افراد زیر ۳۰ سال هستند که نشان‌دهنده قدرت محتوایی جسور و چشمگیر است.
 • زنان به‌طور قابل‌توجهی بیش از مردان در پینترست فعال هستند که به خاطر داشتن بالاترین میانگین ارزش سفارش ​​برای مشتریان اجتماعی است.
 • پایگاه کاربری لینکدلن یک مرکز فعالیت برای محتوای خاص صنعت است که ممکن است پیچیده‌تر ازآنچه باشد که در فیس‌بوک یا توییتر مشاهده می‌کنید.

هرچند داده‌های جمعیت‌شناسی در بالا به شما درکی در مورد هر شبکه اجتماعی می‌دهد، قبل از اینکه بتوانید اطلاعات جمعیتی خود را در رسانه‌های اجتماعی ببینید، باید تجزیه‌وتحلیل بیشتری انجام دهید.

به همین دلیل بسیاری از برندها از پلتفرم رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند که بتوانند یک نمای کلی از افرادی که آن‌ها را دنبال می‌کنند و نحوه ارتباط آن‌ها هر کانال به دست آورند.

 

 • مهم‌ترین معیارهای خود را تعیین کنید

مهم نیست که چه خدماتی ارائه می‌دهید، استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شما باید مبتنی برداده باشد. این به معنی تمرکز بیشتر بر معیارهای رسانه‌های اجتماعی است.

هرچند داشتن لایک و اشتراک‌گذاری خوب است، اگر آن‌ها قادر به ایجاد یک تعامل و فروش معقول نباشند و شما نتوانید با آن‌ها کاری انجام دهید، داشتن میلیون‌ها دنبال کننده مزیتی برای شما ندارد.

ارزیابی معیارهای مشارکت برای ایجاد ارتباط معنی‌دار و پایدار با دنبال کنندگان ضروری است.

داشتن مخاطبان بزرگ و محتوای قابل‌توجه مهم است، اما برخی از معیارهای دیگر را نیز باید مدنظر داشته باشید:

 • reach. یا میزان بازدید محتوا تعداد کاربران یونیک هستند که پست شمارا مشاهده می‌کنند. تا چه حد محتوای شما در سراسر اجتماع گسترش می‌یابد؟ در مواجهه با الگوریتم‌های همیشه در حال تغییر، نتایج بازدید محتوا مسلماً مهم‌تر از همیشه است.

 

 • کلیک‌ها. این تعداد کلیک بر روی محتوای شما، نام شرکت یا لوگو است. کلیک‌های پیوند برای درک نحوه حرکت کاربران از طریق مراحل بازاریابی شما، حیاتی هستند. پیگیری کلیک‌ها در هر کمپین برای درک آنچه افراد را تشویق به خرید می‌کند، ضروری است.

 

 

 • مشارکت. تعداد کل تعاملات اجتماعی تقسیم‌بر تعداد بازدید محتوا. مشارکت سنجش کسانی است که در با شما در تعامل هستند.

 

 • عملکرد هشتگ. هشتگ‌هایی که بیشترین استفاده را برای شما داشتند چیست؟ کدام هشتگ‌ها بیشتر بانام تجاری شما مربوط هستند و کدام هشتگ‌ها مشارکت بیشتری ایجاد می‌کنند.

 

 

 • احساسات. این اندازه‌گیری نحوه واکنش کاربران به محتوای، نام تجاری یا هشتگ شما است. آیا مشتریان کمپین اخیر شمارا چگونه یافتن دو چه نوع احساساتی با کمپین هشتگ شما دارند؟

 

استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی مؤثر در تعداد ریشه دارد. این اعداد باید در اطراف اهداف اصلی شما قرار گیرد.

 

قبل از اقدام به ایجاد محتوا، باید ایده خوبی از رقبا داشته باشید. انجام این کار فقط ممکن است نیاز به تجزیه‌وتحلیل هم کف داشته باشد.

بعضی از برندها همچنین ممکن است به ابزارهای تجزیه‌وتحلیل رقیب ثالث نگاه کنند تا بتوانند بر اعداد رقبای خود با دقت بیشتری نظارت کنند. هدف اینجا این نیست که ایده‌های رقبای خود را ضبط یا سرقت کنید، هدف تعیین و مطابقت با چیزهایی است که برای آن‌ها کار می‌کند.

ساده‌ترین راه برای پیدا کردن رقبا از طریق جستجوی ساده گوگل است. به دنبال کلمات کلیدی ارزشمند خود، عبارات و اصطلاحات در صنعت خود باشید.

 

منبع