الگوهای ادامه دهنده ( برگ 21 ) قسمت سوم | عملکرد مثلث کاهشی

عملکرد مثلث کاهشی به عنوان یک سقف

 

هرچند مثلث کاهشی یک الگوی ادامه دهنده است و اغلب با روندهای کاهشی همراه می باشد ولی چندان هم دور از انتظار نیست که در روندهای افزایشی دیده شود.

تشخیص این نوع الگو وقتی که در بالای نمودار تشکیل می شود کار چندان مشکلی نیست. در این حالت شکسته شدن خط پایینی الگو اخطار بازگشت روند به حالت کاهشی را صادر می کند.

الگوی حجم

الگوی حجم در هر دو الگوی مثلث کاهشی و افزایشی تقریبا مشابه است به این ترتیب که در طی شکل گیری الگو ، حجم کاهش یافته و در نقطه شکست الگو، افزایش می یابد. در مورد مثلث متقارن تحلیلگر تکنیکی می تواند در طی شکل گیری الگو و همزمان با نوسان قیمت تغییرات زیرکانه ای را در الگوی حجم تشخیص بدهد.

این بدین معنی است که در الگوی افزایشی حجم در جهش های قیمتی تا حدودی زیاد و در نقاط پایینی و قعرها کم می شود. در نوع کاهشی در طی روند کاهشی حجم سنگین معاملات و در زمان جهش های قیمت کاهش حجم را شاهد خواهیم بود.

فاکتور زمانی در الگوهای مثلث

 

آخرین فاکتور مورد بحث ما در بررسی الگوهای مثلث ابعاد زمانی آن است. الگوی مثلث یک نوع الگوی میان مدت شناخته شده به این مفهوم که اغلب بیشتر از یک ماه برای شکل گیری آن لازم است ولی عموما کمتر از سه ماه طول می کشد الگویی که در کمتر از یک ماه پدید بیاید احتمالا نوع دیگری از الگو، مثلا پرچم چهارگوش خواهد بود که اغلب از نوع الگوهای کوتاه مدت است.

همان طور که پیش از این اشاره شد گاهی مثلث ها به صورت الگوهای بلندمدت نیز ظاهر می شوند اما نحوه تفسیر و اصول آنها یکسان است.

الگوی (مثلث) پهن شونده

الگوی دیگری وجود دارد که در حقیقت یک حالت غیر معمول و نسبتا کمیاب از مثلثها می باشد. این الگو به شکل یک مثلث واژگون یا عکس یک الگوی مثلث است. تمام الگوهای مثلثی که پیش از این مورد بررسی قرار گرفتند متشکل از دو خط به هم نزدیک شونده و یا همگرا بودند. الگوی پهن شونده همانطور که از اسم آن پیداست کاملا متضاد آنها می باشد.

همان طور که در شکل ۶- ۵ مشاهده می کنید خطوط روند به طور واضح از یکدیگر دور می شوند و شکلی شبیه یک مثلث در حال توسعه و انبساط را پدید می آورند این الگو را بلندگوی دستی نیز می نامند.

الگوی حجم نیز در این الگو متفاوت است. در سایر الگوهای مثلثی، حجم هنگامی که به رأس مثلث نزدیک می شویم کاهش پیدا می کند. اما در این الگو عکس این اتفاق رخ می دهد. حجم در حین گسترش بازه قیمت افزایش پیدا می کند. این وضعیت به ما خاطر نشان می کند که بازار غیرقابل کنترل و احساساتی می باشد.

یکی از علت های بزرگ وقوع این الگو می تواند علاقمندی بیش از حد تعداد زیادی از عموم به خرید باشد و در غالب مواقع یک سقف قوی و بزرگ را در بازار پدید می آورد.

 

تحلیل تکنیکال جان مورفی - شکل 6-5-شکل ۶-۵ الگوی پهن شونده سقف. این نوع از مثلث اغلب در سقف های قوی مشاهده می شود. در این شکل سه قله و دو کف را مشاهده می کنید. خروج سومین کف از خط روند، الگو را کامل می کند. این الگو شرایط سختی برای معامله پدید می آورد ولی خوشبختانه نسبتا کمیاب است.

 

 

پرچم های مثلث و پرچم های چهارگوش

 

بنابراین می توان گفت الگوی پهن شونده یک الگوی کاهشی می باشد و معمولا در اواخر یک بازار افزایشی شدید مشاهده می شود.

پرچم های مثلثی و پرچم های چهارگوش اشتراکات بسیار زیادی با یکدیگر دارند. اغلب رفتاری همانند یکدیگر دارند و در ظاهر نیز بسیار به هم شبیه هستند تقریبا در یک منطقه مشابه از روند تمایل به پدید آمدن دارند و الگوی حجم و تکنیک های اندازه گیری مشابهی دارند.

می توان گفت پرچم های چهارگوش و پرچم های مثلثی مکث کوتاهی را در یک بازار فعال نشان می دهند. در حقیقت یکی از موارد لازم و ضروری برای ایجاد پرچم های چهارگوش و پرچم های مثلثی این است که قبل از وقوع آنها حرکتی تند و تقریبا به شکل خط مستقیم در بازار رخ داده باشد.

آنها بیانگر موقعیتی هستند که در آن بازار به سرعت رو به کاهش یا افزایش گذاشته و در جایی وارد مکث مختصری شده و اصطلاحا میگویند استراحت کرده تا مجددا در همان جهت قبلی شروع به حرکت کند.

پرچم های مثلثی و چهارگوش الگوهای ادامه دهنده بسیار قابل اطمینانی هستند ولی گاهی به ندرت دیده می شود که نقش الگوهای برگشتی را ایفا می کنند.

شکل های ۶-۶ – الف و ۶ – ۶ – ب، تصوير ظاهری این دو الگو را نشان می دهند. در ابتدا به افزایش شدید اولیه قیمت توجه کنید که همراه با شکل گیری حجم سنگینی از معاملات بوده است. همچنین به کاهش ظاهری فعالیت قیمت که باعث پدید آمدن یک حالت ایستایی در بازار شده دقت کنید که پس از آن حالت انفجاری در فعالیت قیمت رخ داده و منجر به شکست الگو و ادامه روند صعودی شده است.

 

ساختار پرچم های مثلثی و پرچم های چهارگوش

ساختار این دو الگو با هم تفاوت های اندکی دارد. پرچم های چهارگوش مانند متوازی الاضلاع و یا مستطیل هستند که توسط دو خط موازی ساخته شده اند و شیب ملایمی در خلاف جهت روند قبلی بازار دارند. برای مثال در یک روند نزولی پرچم باید شیب کمی رو به بالا داشته باشد.

 

تحلیل تکنیکال جان مورفی - شکل 6-6-الف-شکل ۶- ۶- الف – مثالی برای پرچم چهارگوش افزایشی، الگوی پرچم معمولا بعد از یک حرکت شدید رخ می دهد و مکث کوتاهی را در ادامه روند نشان می دهد شیب پرچم باید در خلاف جهت روند قبلی باشد.) حجم معاملات در حین تشکیل پرچم کاهش و با شکسته شدن خط روند دوباره افزایش پیدا کند. پرچم ها معمولا در میانه حرکت به وقوع می پیوندند.

 

تحلیل تکنیکال جان مورفی - شکل 6-6-ب-شکل ۶- ۶- ب – یک پرچم مثلثی، شبیه به یک مثلث متقارن کوچک است ولی معمولا بیش از سه هفته به طول می انجامد. حجم معامله در طول این الگو کم است. حرکت بعد از شکست باید هم اندازه حرکت قبل از وقوع الگو و هم جهت با آن باشد.

 

پرچم های مثلثی با دو خط همگرا مشخص می شوند و نسبت به پرچم های مستطیلی افقی تر می باشند.

شکل پرچم های مثلثی بسیار شبیه یک مثلث متقارن کوچک می باشد. نکته مهم و قابل توجه اینجاست که همزمان با شکل گیری هرکدام از این الگوها حجم معاملات باید در حد قابل توجهی رشد کند. پرچم های مستطیلی و مثلثی جزو الگوهای کوتاه مدت هستند و باید در طی یک الی سه هفته کامل شوند.

هر دو الگو معمولا در روندهای نزولی در زمان کمتری کامل می شوند و اغلب بیشتر از یک تا دو هفته نمی باشد الگوی هر دو پرچم زمانی کامل می شود که نفوذی رو به بالا در خط روند بالایی رخ بدهد و به همین ترتیب نفوذ در خط روند پایین اخطاری است برای شروع یک روند نزولی شکسته شدن این خطوط روند باید با افزایش شدید حجم معاملات همراه باشد.

مثل همیشه حجم معامله در حرکات صعودی اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات در حرکات نزولی دارد. ( شکل ۶- ۷ – الف و ۶-۷-ب، را مشاهده کنید).

 

تحلیل تکنیکال جان مورفی - شکل 6-7-الف-شکل ۶- ۷- الف – پرچم افزایشی در سهام بین المللی کاغذ. پرچم دقیقا مانند یک متوازی الاضلاع نزولی می باشد. توجه کنید که پرچم دقیقا در نیمه راه صعود در یک روند صعودی رخ داده است.

 

تحلیل تکنیکال جان مورفی - شکل 6-7-ب-شکل ۶- ۷- ب – یک جفت پرچم مثلثی که در نمودار کاترپیلار دیده می شوند. پرچم های مثلثی الگوهای ادامه دهنده کوتاه مدت و شبیه مثلث های متقارن به نظر می رسند. پرچم مثلثی سمت چپ در امتداد روند صعودی به وجود آمده و برعکس پرچم سمت راست که در امتداد روند نزولی می باشد.

 

روشهای اندازه گیری روشهای اندازه گیری اهداف قیمت در هر دو الگو مشابه یکدیگر است. پرچم های مثلثی و چهارگوش اصطلاحا از یک میله پرچم «نیمه برافراشته اند». میله پرچم، صعود یا نزول شدید قبلی است. عبارت «نیمه برافراشته» بیانگر این مطلب است که این الگوهای کوتاه مدت دنباله دار تمایل دارند که در میانه حرکت موردنظر پدید آیند.

به طور کلی ادامه حرکت از میله پرچم به همان اندازه است که پیش از شکل گیری پرچم رخ داده بود.)

برای بررسی دقیق تر باید فاصله حرکت اولیه را از نقطه شکست اصلی که منجر به ادامه روند شده اندازه گیری کرد. می توان گفت نقطه ای که اخطار اصلی روند در آن اتفاق افتاده می تواند نفوذ در خط حمایت یا مقاومت یا یکی از خطوط اصلی روند باشد. سپس فاصله عمودی ادامه حرکت را از نقطه شکست الگوی پرچم چهارگوش یا مثلث (که می تواند شکست خط بالایی در روند صعودی و شکست خط پایینی در روند نزولی باشد برآورد) می کنیم.

خلاصه

نکات مهم این دو الگو را به طور خلاصه بیان می کنیم:

 

١- هردوی پرچم ها در ادامه یک حرکت شدید قیمت (که میله پرچم نامیده می شود) همراه با حجم سنگین معاملات به وجود می آیند.

۲- سپس قیمت ها مکث کوتاهی به مدت یک الی سه هفته با حجم معاملات سبک تر دارند.

۳- با شروع ناگهانی فعالیت قیمت روند قبلی از سر گرفته می شود.

۴- هر دو الگو تقریبا در میانه حرکت قیمت رخ می دهند.

۵- پرچم های مثلثی شبیه یک مثلث متقارن کوچک و افقی می باشند.

۶- پرچم های چهارگوش مانند یک متوازی الاضلاع کوچک می باشند که شیبی خلاف شیب روند قبلی قیمت دارند.

۷- هر دو الگو در حالت نزولی در زمان کوتاهتری شکل می گیرند.

۸- هر دو الگو در بازارهای مالی به دفعات دیده می شوند.

 

 

جمع آوری و ترجمه از کتاب :

تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

ادامه مطلب در : برگ بیست و دوم

قسمت قبل در : برگ بیستم

شروع این آموزش در : برگ اول