دیدِ منفی به خرید و فروش ارز در بازار مالی

سلام

دوستان عزیز این بخش اولیه مقاله رو بیشتر برای افرادی نوشتیم که ذهنیت و دید خیلی منفی و مخالفی نسبت به خرید و فروش ارز ها و یا همون ترید ( Trade )  دارن .

خب به صورت کلی من توضیحاتی میدم برای روشن شدن موضوع تِرِید و یک محاسبه کوچکی هم میکنیم.

برای شروع باید بگم وقتی وارد خرید و فروش ارز ها در بازار فارکس میشین قبل از هر چیزی باید این چند اصل اولیه رو رعایت کنید :

  • مطالعه اولیه و تمرین ( حتی کم )
  • کنترل استرس و طمع
  • کنترل تعداد خرید و فروش ( اّور تِرِید نکنید یا خرید و فروش بیش از حد )
  • بررسی زمان معاملات با بازار فاندامنتال یا همون اخبار ( سر زمان خبر خرید و فروش نکنید )

و البته چند اصل دیگه که ما در آینده در آموزش هایی که در حال ترجمه و جمع آوری داریم به آنها میپردازیم.

الان بعد از رعایت قوانین اولیه که در بالا ذکر کردیم و با احتساب اینکه فقط در روز ۱ معامله انجام بدیم و فقط ۵ درصد کل سرمایه رو وارد این معامله کنیم شروع به خرید و فروش در زمان ۱ دقیقه و با سود ۸۰ درصد میکنیم ( دوستانی که در شرکت Olymp Trade  حساب دارن دیدن که بخشی به نام Option دارد که در زمان بندی های مختلف مثل ۱ دقیقه شما میتونید خرید و فروش کنید و در صورت درست بودن تشخیص روند شما تا ۸۲ درصد سرمایه شما سود میده )

خب الان سرمایه اولیه ما ۲۰ دلار هستش که میشه حدود ۳۲۰ هزار تومن

۵ درصد سرمایه ما میشه ۱ دلار و سود ۸۰ درصدی آن میشه ۸۰ سنت . تجربه به ما نشون داده در این نوع خرید و فروش و این دوره زمانی ( ۱ دقیقه ) حداکثر خطای افراد خدود ۲۵ درصد هستش که باز زیاده ولی همین رو در نظر میگیریم و ادامه میدیم.

پس از یک ماه ۲۰ دلار شما در صورت برداشت نکردن میشه حدود ۳۱ دلار و بعد از ۶ ماه میشه حدود ۲۹۰ دلار و ۱ سال بعد حدود ۳۸۰۰ دلار ، یعنی سرمایه شما بعد از یک سال شده حدود ۱۹۰ برابر که میشه درآمد میانگین شما حدود ماهی ۳۱۷ دلار یا حدود ۵ میلیون تومن در ماه که نسبت به سرمایه اولیه بسیار چشم گیر هست .

خب پس این یک شغل بدون درآمد یا فقط ضرر ده نیست با رعایت قوانین و اصول اولیه میشه درآمد هم داشته باشه پس لطفا دشمنی با این نوع درآمد که کاملا هم قانونی هستش ( ما داخل بورس ایران یا تهران هم همین نوع معامله رو انجام میدیم ) بردارید.

بد نیست اینجا چند خط در مورد قانونی و یا شرعی بودن این موضوع هم بگیم چون برای بعضی از دوستان سوال و مساله اصلی همینه

اجازه دهید با یک مثال ساده شرح بدیم و کاری هم به بازار بورس اوراق بهادار که دقیقا همین کار رو میکنن هم ندارم و میخوام ساده تر بیان کنم.

همیشه در بازار فارکس یا همون خرید و فروش بین المللی ما سرمایه رو روی یک جفت ارز مثل یورو در مقابل دلار ( eur/usd ) و یا طلا در مقابل دلار و غیره قرار میدیم یعنی وقتی داریم خرید یا همون ( Buy ) میکنیم داریم یورو میخریم و در مقابل کم شدن ارزش دلار سود میگیریم و یا وقتی همین جفت ارز رو فروش یا همون ( Sell ) میکنیم داریم دلار رو میخریم در مقابل کاهش ارزش یورو سود میکنیم ،

حال بیایم فردی رو در ایران در حال خرید و سرمایه گذاری روی دلار یا طلا در نظر بگیریم.

وقتی دلار در حال افزایش ارزش هستش این فرد ( یا افراد ) ریال خود را به دلار تبدیل میکنند و وقتی افزایش ارزش به سقفی رسید و سود داد سریع حرکت فروش یا همون ( Sell ) رو انجام میدن و ریال میخرن و دلار رو میفروشن تا تو موقعیت مناسب بعدی دوباره دلار رو خرید کنن . پس این کار انجام میشه ولی مدت زمان متفاوت و شکل آن فیزیکی بوده ولی هیچ تفاوتی نداره . حال که در بورس ایران دقیقا همین نوع خرید و فروش که در فارکس انجام میشه انجام میگیرد البته با کمی تفاوت.

در ادامه باید بگم که ما شروع به جمع آوری و ترجمه مقالات آموزشی در این مورد را شروع کردیم و به زودی در سایت قرار میگیرد.

همیشه پاینده و موفق باشید