نظریه داو

‏در سال ١٨٨٢ ‏چارلز داو به همراه شریک تجاریش ادوارد جونز کمپانی داو جونز را تاسیس کردند.

در آن سال ها او نظریاتش را در قالب مقالاتی برای مجله وال استریت ارایه می کرد و امروزه پس ازگذشت حدود یک قرن اغلب تحلیل گران تکنیکی و محققان بازار سرمایه عقیده دارند که پایه و اساس آنچه امروزه به عنوان تحلیل تکنیکال شناخته می شود در واقع همان نظریه هایی است که در آن سال ها توسط داو ارایه شده اند.

‏امروزه بیشتر تحلیل گران تکنیکی با مبانی نظریات داو  و استفاده نظریه داو در تحلیل تکنیکال آشنایی دارند.

نظریات او حتی با وجود دخالت تکنولوژی پیچیده کامپیوتر و پیشرفت هایی که در علم تحلیل تکنیکال رخ داده است همچنان پایه واساس مباحث تحلیل تکنیکال را تشکیل می دهد.

‏در سوم ژوثن ١٨٨۴ ‏نخستین (میانگین) شاخص بازار سرمایه که از میانگین قیمت نهایی یازده شرکت به دست آمده بود توسط داو منتشر شد.

از این تعداد نه شرکت مربوط به صنعت راه آهن و دو شرکت مربوط به کارخانجات تولیدی بودند.

‏داو دریافته بود که میانگین قیمت پایانی سهام این شرکت ها می تواند مبنای خوبی برای تشخیص وضعیت اقتصادی کشور باشد.

‏در سال ۱۸۹۷ ‏داو این شاخص را به دو قسمت تقسیم کرد که یکی شاخص دوازده شرکت صنعتی و دیگری شاخص بیست شرکت مربوط به راه آهن بود.

بیست و یک سال بعد در ۱۹۲۸ تعداد شرکت های موثر بر شاخص صنعت به ٣٠ ‏عدد رسید.

‏در ادامه این مسیر وال استریت جورنال شاخص های متعددی را ارایه کرد.

‏یکصد سال پس از انتشار نخستین نظریات داو انجمن تحلیل گران تکنیکی جام نقره ای به نام گورهام را به پاس تلاش ها و خدمات چارلز داو در زمینه تحلیل تکنیکال به کمپانی داو جونز تقدیم کرد.

‏ شاخصی که او ارایه کرد امروزه به عنوان دماسنج وضعیت بازار سرمایه و نمایشگر ‏تغییرات این بازار به کار می رود و با گذشت ۸۰ سال از مرگ او این شاخص به عنوان یک ابزار ضروری توسط همه تحلیل گران تکنیکی استفاده می شود.

‏متاسفانه چارلز داو هرگز نظریاتش را در قالب کتاب ارایه نکرد و همه آنچه از او باقی مانده مقالاتی است که یک قرن پیش برای بیان نظریاتش درباره رفتار بازار سرمایه برای مجله وال استریت نوشته است.

‏در اولین سالگرد درگذشت چارلز داو فردی به نام نلسون مقالات او را در قالب کتابی به نام the abc of stock speculation جمع آوری و منتشرکرد.

‏در سال ۱۹۲۲ ویلیام پیتر همیلتون (شریک داو و قائم مقام مجله وال استریت) کتابی به نام ‌”دماسنج بازار سرمایه”  منتشرکرد و در آن نظریات داو را شرح داد.

‏ارایه دیگری از این نظریات نیز توسط رابرت رثا در سال ۱۹۳۲ در قالب یک کتاب ‏موجود است.

‏داو نظریاتش را در قالب میانگین هایی که برای بازار سرمایه تعریف کرده بود به کار ‏برد. اکثر نظریات تحلیلی او در بازارهای مختلف به خوبی کاربرد دارد.

‏در فصل ششم اصول ابتدایی از نظریات داو شرح داده ‏خواهد شد و نیز درباره ترکیب این نظریات با نظریات مدرن تحلیل تکنیکال بحث خواهیم کرد.

‏در این فصل به هرکدام از این نظریات به طور مجزا پرداخته خواهد شد.

 

‏اصول مقدماتی

١ ‏_ همه چیز درمیانگین ها ( شاخص ها ) لحاظ می شود.

‏حاصل جمع و گرایشات معاملات در بازار، مجموعه اطلاعات گذشته را در بازار وال استریت نشان می دهد و تاثیرشان را در میانگین ها (شاخص ها) به جا می گذارد.

‏هیچ نیازی نیست آن طورکه برخی از آمارگران عادت دارند مجموعه ای از اطلاعات قیمت کالاها، نقل و انتقالات بانک ها و نوسانات سهام و حجم معاملات خارجی و داخلی با زحمت زیاد گرداوری شود.

بورس وال استریت خودش همه این موارد را مدنظر قرار می دهد! آیا اشنا به نظر نمی رسد؟

اینکه بازار همه فاکتورهای اطلاعاتی ممکن را منعکس می کند و رویهم رفته بر عرضه و تقاضا تاثیر می گذارد یکی ازفرضیات اولیه نظریه تکنیکال است که در فصل یک به آن اشاره شد.

‏این فرضیه که برای میانگین های بازار به کار می رود حتی برای بازارهای اختصاصی نیز صحت دارد و حتی در توصیف بلایای طبیعی نیز استفاده می شود.

‏اگرچه بازارها نمی توانند حوادثی نظیر زلزله و سایر بلایای طبیعی را پیش بینی کنند اما ‏از این رخدادها متاثر می شوند و تقریبا همزمان در عملکرد قیمت نشان داده می شوند.

۲ ‏_ بازار سه نوع روند دارد  

‏پیش از بحث درباره چگونگی این روندها لازم است که نظریه داو را در این مورد بیان کنیم.

‏روند صعودی از نظر داو این طور تعریف می شود: هرگاه قیمت در یک رالی (موج) صعودی بالاتر از رالی (موج) صعودی پیش از آن قرارگیرد و یا قیمت در یک حفره (موج) نزولی بالاتر از حفره (موج) نزولی پیش از آن قرارگیرد یک روند صعودی خواهیم داشت.

‏به عبارت دیگر روند صعودی الگویی از نوسانات رو به بالاست و برعکس این حالت مجموعه ای از نوسانات رو به پایین را روند نزولی می نامیم.

‏در یک روند مثبت قیمت ممکن است بارها به سمت بالا و پایین نوسان کند ولی در نهایت برآیند آن دارای شیب مثبت است.

‏این تعریف داو به نوعی اساس تحلیل روندها می باشه. داو معتقد بود که قوانین عمل و عکس العمل همان طوری که در جهان مادی وجود دارد برای بازارهای سرمایه نیز صادق است.

‏داو نوشته است: در بسیاری از موارد درمعاملات شاهد بوده ایم که وقتی قیمت سهم ‏تا حد زیادی صعود می کند آنگاه سهم قیمت خود را تعدیل کرده وسپس دوباره به محدوده بالاترین قیمت خود باز می گردد و چنانچه در این حرکت نتواند به قیمت بالایی خود نزدیک شود محکوم به نزول بیشتر خواهد بود.

‏از نظر داو یک روند، خود مشتمل بر سه روند دیگر است:

‏۱ _ روند اولیه

٢ ‏_روند ثانویه

٣ ‏_روند کوچک که می توان آنها را به:

(الف) جریان (ب) امواج (ج) سطح ناهموار دریا تشبیه کرد.

 

‏روند اولیه نشان دهنده جریان حاکم برکل روند است و روند ثانویه درحقیقت امواجی است که جریان را تکمیل می کند و روندهای کوچک رفتاری مشابه سطح ناهموار دریا دارند.

‏تصمیم گیری در مورد سمت جریان می تواند بدون توجه به بالاترین نقطه ای باشد که امواج در ساحل به آن می رسند.

‏اگر هر موج نسبت به موج قبلی نفوذ بیشتری در ساحل داشته باشد جریان حاکم می شود. هرگاه بالاترین نقطه ای که امواج متوالی در ساحل به آن می رسند کاهش داشته باشد جریان رو به بازگشت و نابودی می گذارد.

‏اما به عقیده داو جریانات می توانند حتی تا سال های متوالی دوام داشته باشند.

‏روند ثانویه در حقیقت تصحیح در روند اولیه (جریان) است. قیمت ها اغلب در یک سوم تا دو سوم روند قبلی تصحیح می شوند. روند ثانویه معمولا بین ٣ ‏هفته تا ٣ ‏ماه به طول می انجامد.

‏بر طبق نظریه داو روند کوچک نشان دهنده نوساناتی است که در روند ثانویه رخ می دهند که معمولآ کمتر از سه هفته به درازا می انجامد.

 

جمع آوری و ترجمه از کتاب :

تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

 

ادامه مطلب در : برگ ۶

قسمت قبل در : برگ ۴

شروع این آموزش در : برگ۱