بازاریابی رسانه‌های اجتماعی روش قدرتمندی برای دستیابی کسب‌وکارها به مشتری است.

مشتریان شما در حال حاضر  از طریق رسانه‌های اجتماعی با نام‌های تجاری تعامل دارند و اگر شما از طریق برنامه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توئیتر، اینستاگرام و پینترست  مستقیماً با مخاطبین خود صحبت نکنید، این فرصت های عالی را از دست می‌دهید.

بازاریابی بزرگ رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند موفقیت قابل‌توجهی را برای کسب‌وکار شما به ارمغان بیاورد و باعث ایجاد طرفداران وفادار برند و حتی فروش محصولات یا خدمات شما بشود.

 

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی یا SMM نوعی بازاریابی اینترنتی است که شامل ایجاد و به اشتراک گذاری محتوای در شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی به منظور دستیابی به اهداف بازاریابی و برند سازی است.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شامل فعالیت‌هایی مانند ارسال متن و به روز رسانی تصویر، ویدیو و مطالب دیگر است که  مخاطب را به مشارکت ترغیب می‌کند و باعث  تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی می‌شود.

 

رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی: با برنامه شروع کنید

پیش از اینکه شروع به ایجاد فعالیت‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی کنید، اهداف کسب‌وکار خود را در نظر بگیرید.

شروع یک فعالیت بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی بدون داشتن یک استراتژی اجتماعی در ذهن، مانند پرسه زدن در اطراف یک جنگل بدون نقشه است – ممکن است سرگرم‌کننده باشد، اما احتمالاً در آن گم می‌شوید.

در اینجا چند سؤال وجود دارد که هنگام تعیین اهداف بازاریابی  رسانه‌های اجتماعی از خود بپرسید:

 • مایلید از طریق بازاریابی شبکه اجتماعی چه‌چیزی به دست بیاورید؟
 • مخاطب هدف شما چه کسی است؟
 • مخاطبین هدف شما کجا هستند و چگونه از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟
 • مایلید با استفاده از بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چه پیامی به مخاطبین خود ارسال کنید؟

نوع کسب‌وکار شما باید استراتژی بازاریابی رسانه اجتماعی ما را هدایت کند.

به عنوان مثال، یک تجارت الکترونیک یا کسب‌وکار مربوط به مسافرت، که بسیار بصری هستند، می‌توانند ارزش زیادی از یک حضور قوی در اینستاگرام یا پینترست به دست آورند.

یک شرکت بیزینس تو بیزینس یا بازاریابی احتمالا نفوذ بیشتری در توئیتر یا لینکدین پیدا می‌کند.

 

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چگونه می‌تواند به شما کمک کند تا با اهداف بازاریابی خود برسید؟

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌تواند با روش‌های زیر به شما کمک کند:

 • افزایش ترافیک وب سایت
 • تغییر ساختار
 • افزایش آگاهی از برند
 • ایجاد هویت برند و مشارکت مثبت با برند
 • بهبود ارتباطات و تعامل با مخاطبان کلیدی

هرچه مخاطب شما بیشتر و بیشتر درگیر شبکه‌های اجتماعی باشد، دستیابی به اهداف بازاریابی  برای شما آسان‌تر خواهد بود.

 

بهترین نکات بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

آیا آماده شروع بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی هستید؟ در اینجا به چند نکته برای شروع بازاریابی رسانه‌های اجتماعی اشاره می‌کنیم

 • برنامه‌ریزی محتوای رسانه‌های اجتماعی – همانطور که قبلاً اشاره شد، ایجاد یک برنامه بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی ضروری است. تحقیقات کلیدی و رقابتی را در نظر داشته باشید تا به ایده ایجاد محتوای مورد علاقه مخاطبین هدف شما کمک کند. دقت کنید که شرکت‌های دیگر در صنعت شما برای ایجاد تعامل و مشارکت در رسانه‌های اجتماعی چه کارهایی انجام می‌دهند؟

 

 • محتوای اجتماعی عالی – مطابق با سایر حوزه‌های بازاریابی آنلاین، هنگام  صحبت از  بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی، محتوا حکمفرمایی می‌کند. توجه داشته باشید که به طور مرتب پست ارسال کنید و اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهید که برای مشتریان ایده‌آل شما مفید و جالب باشد. محتوایی که شما در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارید می‌تواند شامل تصاویر، ویدیوها، اینفوگراف‌ها و غیره باشد.

 

 • یک تصویر سازگار با برند استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی، کسب‌وکار شما را قادر می‌سازد تا تصویر برند خود را در میان انواع پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف به نمایش بگذارد. در‌حالی که هر پلتفرم محیط و شرایط  مخصوص به خود را دارد، هویت اصلی کسب‌وکار شما، چه دوستانه و چه سرگرم کننده و یا قابل‌اعتماد، باید سازگار با کسب و کار شما باقی بماند.

 

 • رسانه‌های اجتماعی برای ترویج محتوا – بازاریابی رسانه‌های اجتماعی کانالی جامع برای اشتراک گذاری بهترین محتوای وبلاگ شما با خوانندگان است. هنگامی که یک دنبال کننده وفادار در رسانه‌های اجتماعی ایجاد می‌کنید، قادر خواهید بود تمام محتوای جدید خود را ارسال کنید و مطمئن باشید که خوانندگان شما می‌توانند فورا چیزهای جدیدی پیدا کنند. به علاوه محتوای عالی وبلاگ به شما کمک می‌کند تا پیروان بیشتری به‌دست بیاورید. این یک روش جالب نوجه است که بازاریابی محتوا و بازاریابی رسانه‌ای به نفع یکدیگرعمل می کنند.

 

 • به اشتراک گذاشتن پیوندهای در حالی که استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی یک روش عالی برای بهره‌برداری از محتوای منحصر بفرد شما برای به دست آوردن پیروان، طرفداران جدید است، فرصتی برای پیوند دادن به مطالب و مقالات بیرونی نیز هست. اگر منابع دیگر اطلاعات عالی و ارزشمندی را فراهم می‌کنند که فکر می‌کنید مخاطبین هدف تان از آن لذت می‌برند، در ایجاد پیوند با آن‌ها درنگ نکنید. پیوند با منابع بیرونی  قابل اعتماد بودن شما را بهبود می‌بخشد، و حتی ممکن است در عوض لینک‌های دیگری را نیز به دست آورید.

 

 • ردیابی رقبا – همیشه مهم است که مراقب رقبا و همکاران خود باشید – آن‌ها می‌توانند داده‌های ارزشمندی برای تحقیقات کلید واژه و دیگر بینش بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای شما فراهم کنند. اگر رقبای شما از یک شبکه یا تکنیک بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی خاص استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد برای آن‌ها کار می‌کند، انجام کاری مشابه را در نظر بگیرید، اما سعی کنید این کار را به نحو بهتری انجام دهید.

 

 • ارزیابی موفقیت با تجزیه و تحلیل شما نمی‌توانید میزان موفقیت استراتژی‌های بازاریابی رسانه اجتماعی خود را بدون ردیابی داده‌ها تعیین کنید. گوگل Analytics می‌تواند به عنوان یک ابزار بازاریابی رسانه‌ای بزرگ  به شما کمک کند تا تکنیک‌های بازاریابی رسانه‌ای بازاریابی خود را ارزیابی کرده و مشخص کند که کدام استراتژی‌ها بهتر عمل کرده‌اند. از برچسب‌های ردیابی برای فعالیت‌های تبلیغاتی رسانه‌های اجتماعی خود استفاده کنید تا بتوانید بر آن‌ها نظارت کنید.  پلت فرم اجتماعی خود را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید کدام محتوا اجتماعی مخاطب شما را بهتر تحت تاثیر قرار داده است.

 

چگونه بهترین پلتفرم رسانه اجتماعی را برای بازاریابی انتخاب کنیم

 

در اینجا به خلاصه ای از  نحوه استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی با توجه به پایگاه و محیط کاربری منحصربفرد هر پلتفرم اشاره می‌کنیم.

سایت‌های بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی مختلف به رویکردهای متفاوتی نیاز دارند، بنابراین یک استراتژی منحصر به فرد سازگار برای هر پلتفرم ایجاد نمایید.

 

فیس‌بوک در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

 

محیط دوستانه فیسبوک نیازمند یک استراتژی بازاریابی رسانه‌ای فعال است. با ایجاد صفحه طرفداران کسب‌وکار فیس‌بوک شروع کنید.

شما باید توجه دقیقی به چیدمان داشته باشید چون مولفه دیداری یک جنبه کلیدی از تجربه فعالیت در فیس‌بوک است.

فیس‌بوک مکانی است که افراد برای استراحت و چت کردن با دوستان خود به آن جا می‌روند، بنابراین حالت خود را روشن و دوستانه نگه دارید.

به خاطر داشته باشید که دسترسی بنیانی به فیس بوک می‌تواند بسیار محدود باشد، بنابراین یک استراتژی تبلیغ  مقرون‌به‌صرفه را در فیس‌بوک در نظر بگیرید، که می‌تواند تاثیر زیادی بر حضور اساسی شما در فیس بوک داشته باشد.

 

گوگل پلاس در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

 

گوگل پلاس به عنوان یک رقیب در فیس بوک وارد صحنه شد، اما اکنون در حال خدمت به مخاطبان نیچ است.

این پلتفرم برای همه کار می‌کند، اما برخی اجتماعات در گوگل پلاس بسیار فعال هستند.

در گوگل پلاس شما می‌توانید عکس‌ها، ویدئوها، لینک‌ها را آپلود کرده و به اشتراک بگذارید.

همچنین از  حلقه‌های گوگل پلاس استفاده کنید، که به شما این امکان را می‌دهد که پیروان خود را به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و اطلاعات خود را با برخی از پیروان به اشتراک بگذارید در‌حالی‌که مانع دیدن برخی دیگر می‌شوید.

به عنوان مثال، شما ممکن است سعی کنید یک حلقه طرفداران ممتاز ایجاد کنید و تخفیف‌های ویژه و پیشنهادهای انحصاری را فقط  با این گروه به اشتراک بگذارید.

 

پینترست در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

 

پینترست یکی از ترندهای  بازاریابی رسانه‌های اجتماعی است که به سرعت رشد کرده است.

پلت فرم تصویر – محور پینترست برای خرده‌فروشی ایده‌آل است، اما هر کس می‌تواند از پینترست به منظور اهداف بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی و یا تبلیغات برای فروش سود ببرد.

 

پینترست به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که پیشنهادات محصول خود را به نمایش بگذارند در حالی که هویت برند خود را نیز توسط پین‌بردهای خاص و چشم‌نواز توسعه می‌دهند.

زمانی که استراتژی پینترست خود را گسترش می‌دهید، به یاد داشته باشید که مخاطب اصلی شبکه اجتماعی، زنان هستند. اگر آنان جز جمعیت مورد نظر شما هستند،  به حضور در پینترست نیاز دارید.

 

 توئیتردر بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

 

توئیتر ابزار بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی است که به شما اجازه می‌دهد به روز رسانی‌های خود را در سرتا سر وب پخش کنید.

در حوزه کاری خود و یا زمینه‌های مرتبط اعضا توئیتر را دنبال کنید، و در عوض جریان ثابتی از دنبال‌کنندگان را به دست آورید.

توئیت‌های رسمی پیشنهادهای ویژه، تخفیف، و اخبار خود را با توئیت‌های مربوط به برند و سرگرم کننده ترکیب کنید.

زمانی که یک مشتری چیزی خوب برای گفتن در مورد شما دارد مجدد توئیت کنید و فراموش نکنید که در صورت امکان به سوالات مردم پاسخ دهید.

استفاده از توئیتر به عنوان یک ابزار بازاریابی رسانه‌ای حول محور گفتگو و ارتباط است، پس حتماً تا حد ممکن با یکدیگر تعامل داشته باشید تا پیروان جدیدی بدست آورید.

 

لینکدین در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

لینکدین یکی از حرفه‌ای ترین سایت‌های رسانه‌‌های اجتماعی است. گروه‌های لینکدین مکان بسیار مناسبی برای ورود به یک گفتگوی حرفه‌ای با افراد در صنایع مشابه وفراهم کردن  یک مکان برای به اشتراک گذاشتن محتوا با افراد دارای ذهنیت مشابه است.

لینکدین همچنین مکانی عالی برای ارسال مشاغل و شبکه‌های عمومی کارمندان است.

مشتریان خود را تشویق کنید که در پروفایل لینکدین شما یک پیشنهاد در مورد کسب‌و‌کار شما بدهند.

پیشنهادات باعث می‌شود که کسب‌وکار شما برای مشتریان جدید معتبرتر و قابل اعتمادتر جلوه کند. هم‌چنین بخش سوالات لینکدین را مرور کنید؛ ارائه پاسخ  کمک می‌کند تا شما به عنوان یک رهبر فهیم اعتماد افراد را جلب کنید.

 

یوتیوب در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

 

یوتیوب مکان شماره یک برای ایجاد و به اشتراک گذاری محتوای ویدئویی است، همچنین می‌تواند یک ابزار بازاریابی اجتماعی فوق‌العاده قدرتمند باشد.

بسیاری از کسب و کارها تلاش می‌کنند تا محتوای ویدئویی خود را به طور مداوم از طریق یک جمعیت انتشار دهند اما در واقعیت این فرصت‌ها بسیار محدود هستند.

در عوض، بر روی ایجاد ویدئوهای مفید، آموزنده و خودآموز تمرکز کنید. ویدئوهای خودآموزهمچنین دارای مزیت اضافی رتبه‌بندی در نتایج جستجوی ویدیو در گوگل هستند.

 

ابزارهای رسانه اجتماعی مبتنی بر مکان

 

پلتفرم‌های رسانه اجتماعی مانند Yelp و foursquare برای کسب و کارهای محلی که به دنبال اجرای بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی هستند، عالی هستند.

در این سایت‌ها ثبت نام کنید تا به مکان مورد نظر خود برسید و سپس انگیزه‌های بیشتری از قبیل  پاداش‌ها و یا تخفیف‌های ویژه در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که موبایل این بازدیدکنندگان در دست آن‌ها است و آنها قادر به نوشتن و پست دیدگاه‌ها هستند. دیدگاه‌های خوب می‌توانند به طور قابل‌توجهی به ایجاد کسب‌و‌کار شما توسط  بازدیدکنندگان و مشتریان احتمالی کمک کنند.

 

استفاده از  Reddit برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

 

Reddit، یا پلتفرم های رسانه اجتماعی مشابه نظیر Stumble، Upon   یا Digg، برای به اشتراک گذاری محتوای جذاب ایده‌آل هستند.

با بیش از ۲ میلیارد صفحه در ماه، Reddit دارای پتانسیل بازاریابی رسانه‌های اجتماعی باور نکردنی است.

اما بازاریابان باید آگاه باشند که تنها محتوای واقعاً منحصر‌به‌فرد، مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

پست کردن در Reddit بازی کردن با آتش است محتوای هرزنامه یا  متمرکز روی فروش و کسب‌وکار شما می‌تواند توسط این جامعه آگاه تکنولوژی مورد سرزنش قرار گیرد.

اگر شما محتوایی دارید که معتقد هستید که جامعه Reddit (اکثریت جوان، علاقه‌مندان کامپیوتر، لیبرال) از آن لذت خواهند برد، می‌توانید از مزایای بسیار زیادی بهره‌مند شوید و ترافیک ارزشمندی بدست آورید.

 

نکات مربوط به بازاریابی رسانه‌های اجتماعی      

 

استفاده از رسانه‌های اجتماعی در بازاریابی علاوه بر بهبود ترافیک سایت و دست‌یابی به مشتریان بیشتر برای  کسب و کار، یک مکان ارزشمند را برای درک بهتر و یادگیری از مخاطبین هدف شما فراهم می‌کند.

ما علاقه‌مند به تبلیغ  از طریق رسانه‌های اجتماعی هستیم زیرا یک روش بسیار مقرون‌به‌صرفه برای گسترش دسترسی به کالا و خدمات است.

اکثر پلتفرم‌های رسانه اجتماعی قابلیت هدف‌گیری بسیار دقیقی‌ را ارایه می‌دهند و به شما این امکان را می‌دهند که بودجه خود را دقیقاً بر روی افرادی متمرکز کنید که به احتمال زیاد به کسب‌وکار شما علاقه‌مند هستند.

منبع