اهداف کاردانو از ایجاد یک اکوسیستم ارز دیجیتالی پایدار

ADA کاردانو در سپتامبر ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و از آن زمان تا پایان ماه نوامبر در زیر رادار معامله گران باقی‌مانده است. از آن به بعد، این کریپتوکارنسی ۱.۵۲۰٪ افزایش یافت. با داشتن سرمایه ۱۸.۸ میلیارد دلاری در بازار، کاردانو پنجمین ارز دیجیتالی ارزشمند است.

 

کاردانو چیست؟

حتی باوجود ازدیاد سریع قیمت در طی دو سال گذشته، بیشتر ارزهای دیجیتالی مسیرهای توسعه چالش برانگیزی داشته‌اند. رسوایی‌ها، هک‌ها و اختلاف‌نظرهایی که منجر به چالش‌های دشواری شده و وضعیت بدی را به اکوسیستم آن‌ها وارد کرده است.

کاردانو یک پروژه بلاکچین است که توسط چارلز هوسینسون، بنیان‌گذار اتریوم تأسیس‌شده است تا «یک اکوسیستم پایدار و متعادل‌تر» برای ارزهای دیجیتالی فراهم کند. بر اساس وب‌سایت کاردانو، ADA سکه‌ای با یک فلسفه علمی و رویکرد پژوهش محور است.  بدان معنا که بلاکچین متن‌باز آن، توسط دانشمندان و برنامه نویسان دانشگاهی تحت یک فرآیند بسیار دقیق قرارگرفته است.

بنیاد غیرانتفاعی مجری کاردانو ، برای تحقیق و بررسی همه جوانب بلاکچین خود با مجموعه‌ای از مؤسسات دانشگاهی نیز همکاری کرده است. به‌عنوان‌مثال، محققان دانشگاه لنکستر در حال تهیه یک «مدل خزانه‌داری مرجع» برای یافتن یک روش پایدار برای تأمین بودجه آینده بلاکچین کاردانو هستند.

 

تفاوت کاردانو با بیت‌کوئین و اتریوم چیست؟

ADA در دنیای بی‌ثبات ارزهای دیجیتالی تا حدودی متفاوت است. ADA خود را اولین نسل سوم ارز دیجیتالی می‌نامد و هدف آن مقابله با مشکلات مقیاس بندی و زیرساختی مشاهده‌شده در بیت‌کوئین است، کریپتوکارنسی نسل اول ایده سکه‌های دیجیتالی را معرفی کرده و اتریوم، کریپتوکارنسی نسل دوم است که موارد استفاده سکه برای قراردادهای هوشمند را گسترش داده است. کاردانو قصد دارد تا مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و پایداری در پلتفرم‌های ارزهای دیجیتالی را حل کند.

مشکل اول مربوط به کند شدن شبکه‌ها و هزینه‌های بالا به دلیل افزایش حجم معاملات است. Ouroboros الگوریتم کاردانو به‌عنوان یک‌راه حل احتمالی برای مشکلات مقیاس بندی آن مطرح‌شده است.

Ouroboros) برای صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی و امکان پردازش سریع‌تر معاملات از یک رویکرد گواه اثبات سهام (Proof of Stake   ) استفاده می‌کند. به‌جای داشتن یک کپی از بلاکچین های فردی در هر گره (همان‌طور که در بیت‌کوئین رایج است)، بلاکچین کاردانو با تعیین یک رهبر مسئول تأیید و معتبر ساختن معاملات یک مجموعه گره، کارآیی و بهره‌وری گره‌ها در یک شبکه را افزایش می دهد. پس‌ازآن، گره رهبر، معاملات را به شبکه اصلی سوق می‌دهد.

کاردانو همچنین RINA را برای مقیاس شبکه خود اتخاذ کرده است. این توپولوژی شبکه نخستین بار توسط جان دی ایجادشده است و افزایش سفارش‌ها در شبکه‌های ناهمگن را امکان‌پذیر می‌کند. هوسینسون گفته است که می‌خواهد پروتکل‌های کاردانو به استانداردهای TCP / IP یعنی پروتکل غالب مورداستفاده در اینترنت برای تبادل اطلاعات، دسترسی پیدا کنند.

قابلیت تعامل باقابلیت حمل یک کریپتوکارنسی در اکوسیستم طبیعی خود و در سطح مشترک آن با اکوسیستم مالی جهانی موجود مرتبط است. در حال حاضر، هیچ راهی برای انجام معاملات زنجیره‌ای متقابل بین ارزهای دیجیتالی برای انجام یک معامله یکپارچه شامل ارزهای دیجیتالی و اکوسیستم مالی جهانی وجود ندارد. صرافی‌ها تنها واسطه‌ها هستند. مجموعه مقررات مربوط به هویت مشتری و معامله باعث افزایش فاصله بیشتر اکوسیستم این کریپتوکارنسی از همتای جهانی خود شده است.

کاردانو قصد دارد انتقال زنجیره‌ای متقابل را از طریق زنجیره‌های جانبی انجام دهد که معاملات بین دو طرف را به‌صورت زنجیره‌ای انجام می‌دهد. همچنین در حال جستجوی روش‌هایی است که مؤسسات و افراد بتوانند داده‌های فوق در رابطه با معاملات و هویت‌ها را به‌صورت انتخابی علنی سازند تا امکان استفاده از ارزهای دیجیتالی را برای معامله‌گری و معاملات روزانه فراهم سازند.

درنهایت، پایداری مربوط به ساختارهای حاکمیتی است که مشوق‌هایی را برای استخراج‌کنندگان و سایر گرو گذاران فراهم می‌آورد و یک مدل اقتصادی خود پایدار را برای کریپتوکارنسی ایجاد می‌کند. علاوه بر این، هدف آن ساختن چیزی است که سازندگان آن را به‌عنوان یک مشروطیت پروتکل‌ها برای اجتناب از فورک های (fork) سخت شلوغ (مانند مواردی که در بیت کوین و اتریوم رخ می‌دهد) توصیف می‌کنند.

در آینده  پروتکل‌ها در بلاکچین های کاردانو و برنامه‌های استفاده‌کننده از پروتکل مانند تبادل ارز و کیف پول آنلاین بهشدت رمزگذاری خواهند  شد و برای قبول شدن به‌عنوان یک برنامه، به‌طور خودکار بررسی می‌شوند. خودکارسازی همچنین می‌تواند زمان لازم برای تائید و اجرای فورک ها را کاهش دهد. هاوسینسون از آن به‌عنوان «مکانیزه کردن یک‌روند اجتماعی» یادکرده است.

 

بازار کاردانو چیست؟

در حال حاضر، مورداستفاده اصلی کاردانو به‌عنوان یک کریپتوکارنسی است. ADA – کریپتوکارنسی آن- بخشی از لایه پرداختی کاردانو است. کاردانو اغلب به‌عنوان یک «اتریوم ژاپنی» است و گزارش‌های سال گذشته حاکی از آن است که این ارز دیجیتال از طریق دستگاه‌های خودپرداز و کارت‌های بدهی در ژاپن در دسترس است.

کاردانو طرح‌های بلندپروازانه ای برای آینده دارد و قصد دارد از لایه پرداختی به یک لایه کنترلی حرکت کند که به‌عنوان «چارچوب محاسبات قابل‌اعتماد» برای سیستم‌های پیشرفته مانند سیستم‌های شرط‌بندی استفاده خواهد شد. برنامه‌های دیگر که در وب‌سایت آن طرح‌ریزی‌شده است عبارت‌اند از: کنترل هویت، یک سیستم اعتباری وDaedalus ، یک کیف پول ارز دیجیتال جهانی با امکانات معامله‌گری کریپتو خودکار و قابلیت تبدیل کریپتو به فیات. مشخص نیست که آیا ADA نقش مهمی در سیستم‌های برنامه‌ریزی‌شده ایفا خواهد کرد یا خیر.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، بنیاد غیرانتفاعی که کاردانو را اداره می‌کند، لیست گسترده‌ای از مؤسسات همکار را برای اصلاح الگوریتم‌های خود و توسعه ساختارهای حاکمیتی جدید ایجاد کرده است. به گفته هوسکسون، این مشارکت سودمند است زیرا پروژه‌های تحقیقاتی کاردانو انگیزه‌های دانشگاهی را با انتظارات صنعت ارز دیجیتالی منطبق می‌کند.

 

آیا ارزش فعلی کاردانو توجیه شده است؟

هرچند شجره‌نامه و جاه‌طلبی‌های کاردانو  چشمگیر است، ADA کاردانو  نیز مانند سایر ارزهای دیجیتالی دارای نقص است. در سطح اجرایی، چیزهای زیادی برای گفتن  ندارد. این بلاکچین در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ منتشرشده و تعداد محدودی از گره‌ها در شبکه آن‌ توسط نهاذ کنترل می‌شوند.

هاکینسون گفته است که تلاش برای مقیاس بندی داده‌های آن تا سال ۲۰۱۹ به ثمر نخواهد رسید. نوآوری‌های سیستمی آن، مانند هدف آن برای استانداردسازی پروتکل‌ها، هنوز در مرحله تحقیق است و فقط به‌عنوان توسعه موارد استفاده کاردانو، اجرا خواهد شد. در وضعیت فعلی، فناوری کاردانو نیز به اثبات نرسیده است.

این کریپتوکارنسی همچنین در یک اکوسیستم پرجمعیت با رقابت شدید با سایر ارزهای دیجیتالی روبرو است. لیت کوئین در حال برنامهریزی یک نقش مشابه برای معاملات روزانه است. داش نیز آرزوهای یکسانی دارد. ریپل برای تبدیل‌شدن به پلی بین سیستم مالی موجود و ارزهای دیجیتالی، رقابت شدیدی را با کاردانو ایجاد می‌کند.

 

سخن آخر

کاردانو به شجره‌نامه چشمگیر و چشم‌انداز بلندمدت برای بلاکچین و کریپتوکارنسی خود مباهات می‌کند؛ اما هنوز روزهای آغازین است. درحالی‌که مورداستفاده اولیه آن به‌عنوان یک ارز دیجیتالی است، بلاکچین کاردانو قصد دارد سکه‌ها را در یک لایه کنترلی گسترش دهد تا خدمات غایب در اکوسیستم کریپتوکارنسی امروزی را را برای کاربران فراخم سازد.