فصل ششم

سایر الگوهای برگشتی

الگوهای بازگشتی که در فصل های ۴ و ۵ بررسی کردیم، حامل اخطارهای قدرتمند برگشتی بودند. در الگوهای پوشای افزایشی، ستاره صبحگاهی با الگوی نفوذی، بازار افزایشی بر بازار کاهشی غلبه می کند و در الگوهای پوشای کاهشی، ستاره عصرگاهی یا الگوی ابر سیاه پوششی، بازار کاهشی کنترل قیمت را از دست بازار افزایشی می رباید.
این فصل، الگوهای برگشتی بیشتری را مورد بررسی قرار می دهیم که معمولا، البته نه همیشه، دارای اخطارهای کم قدرتی هستند. این الگوها به شرح زیر هستند.
الگوی هارامی  ( Harami )
الگوی انبرک های سقف یا کف ( Tweezers Tops or Bottom )
خطوط کمربند ( BeltH old Line )
الگوی دو کلاغ با شکاف افزایشی ( Upside Gap Two Crows )
خطوط پاتک ( Counter-Attack Line )

سپس در این فصل به بررسی الگوهای پر قدرت و مهم می پردازیم که شامل این الگوها هستند :

سه کلاغ سیاه ( Three Black Crows  )
سه کوه ( Three Mountains  )
دامپلینگ سقف ( Dumpling Tops )
ماهی تابه کف ( Fry Pan Bottom )
برج سقف و کف ( Tower Taps or Bottoms )

الگوی هارامی

الگوی هارامی (شکل ۶٫۱ را ببینید) شامل یک شمع بدنه کوچک است که قبل از آن شمعی با بدنه نسبتا بزرگ وجود دارد. “هارامی” یک لغت بسیار قدیمی ژاپنی به معنای  “باردار” است به این ترتیب که شمع بزرگ مادر و شمع کوچک به عنوان بچه یا جنین در نظر گرفته می شود.
در فصل ۳ در مورد فواید سقف های چرخشی ( که دارای بدنه کوچک هستند) در الگوهای خاصی، به بحث پرداختیم.
هارامی یکی از این گونه الگوهاست. (ستاره ها، الگوهای دیگری از این دست هستند که در فصل ۵ بررسی شدند).

آموزش تحلیل تکنیکال شمع های ژاپنی |شکل 1-6 و شکل 2-6 الگوی هارامی و الگوی روز داخلیشکل ۶.۱ هارامی و شکل ۶.۲ الگوی روز داخلی ( غربی )

 

الگوی هارامی، عکس الگوی پوشا است. در الگوی پوشا، شمعی با بدنه بزرگ شمع کوچک قبل از خود را در بر می گیرد. اما در الگوی هارامی، شمعی با بدنه کوچک به دنبال شمعی با بدنه غیر معمول و طویل می آید.
دو شمعی که در الگوی پوشا وجود دارند الزامأ باید رنگ مخالف یکدیگر داشته باشند ولی این موضوع برای هارامی الزامی نیست.
هر چند که در اکثر مثال ها متوجه خواهید شد که رنگ بدنه شمعها با یکدیگر مخالف هستند. شکل ۶٫۷ تفاوت میان الگوی پوشا و الگوی هارامی را نشان می دهد.
الگوی هارامی مشابه الگوی “روز داخلى ” غربی است. روز داخلی، زمانی بوجود می آید که نقاط قیمت بالایی و پایینی در داخل محدوده قیمت روز قبل باشند (شکل ۶٫۲).
اما الگوی روز داخلی غربی از نظر قدرت پیش بینی، اهمیت کمی دارد، اما الگوی هارامی نشانه مهمی از جدا شدن قیمت از روند خود است. در حالیکه الگوی روز داخلی غربی، مشروط به محدود شدن قیمت پایینی و بالایی در داخل محدوده قیمت روز قبلی است، در الگوی هارامی نزدیکی قیمت باز شدن و قیمت پایانی، کفایت می کند (بدنه شمع کوچک ) تا بدنه اصلی شمع کوچک در داخل محدوده بدنه شمع بزرگ قبلی خود قرار گیرد.

اهمیت اخطار الگوی هارامی معمولا به اندازه اهمیت اخطار الگوهایی مانند چکش، دار آویز و پوشا نیست.
با پدید آمدن یک هارامی، ترمز حرکت بازار کشیده می شود؛ روند کوتاه مدت پایان می پذیرد و بازار مدتی آرام می شود. با این حال گاهی اوقات وجود
هارامی، اخطاری مهم جهت تغییر روند، خصوصأ در سقف های بازار، تلقی می شود.

شکل ۶.۳ نوعی از هارامی را نمایش می دهد که ” صلیب هارامی ” نام دارد. فرق این دو الگو این است که به جای شمع دوم با بدنه کوچک، یک دوجی (یعنی قیمت ابتدایی و پایانی کاملا به هم نزیک یا حتی یکسان است و شمع بدنه ای ندارد) قرار می گیرد.
الگوی صلیب هارامی به علت وجود یک دوجی پر قدرت (اطلاعات بیشتر در مورد دوجی در فصل ۸)، الگوی بزرگ بازگشتی محسوب می شود. الگوی صلیب هارامی به الگوی ” خرابکار ” نیز شهرت دارد.

آموزش تحلیل تکنیکال شمع های ژاپنی | شکل 3-6 صلیب هارامی
شکل ۶.۳ صلیب هارامی

همانطور که در شکل ۶.۱ نشان داده شده است، رنگ شمع دوم اهمیتی ندارد. مشخصه قطعی این الگو این است که شمع دوم نسبت به شمع قبلی بدنه بسیار کوچکی دارد و کل این بدنه کوچک در داخل بدنه بزرگتر قرار می گیرد.

اندازه سایه ها معمولا در هر دو الگوی هارامی و صلیب هارامی اهمیتی ندارد. وجود هارامی، نوعی آشفتگی را در سلامت بازار نشان می دهد. بعد از یک حرکت افزایشی، به دنبال شمع بزرگ سفید پرقدرت یک شمع با بدنه کوچک غیر معمول ایجاد می شود؛ این موضوع بیانگر آن است که قدرت حرکت به سمت بالا از دست رفته است.

در زمان بازار کاهشی، فشار شدید فروش باعث پدید آمدن یک شمع بزرگ سیاه رنگ می شود و به دنبال آن روز بعد، قیمت دارای حرکت نوسانی می شود. این موضوع می تواند اخطاری در مورد برگشت روند به واسطه شمع دوم با بدنه کوتاه محسوب شود. در شکل ۶.۴ همانطور که می بینید شمعی با بدنه کوچک در روز ۱۸ آوریل شکل گرفته است.

آموزش تحلیل تکنیکال شمع های ژاپنی |شکل 4-6 پلاتینیوم الگوی هارامی

شکل ۶.۴ , پلاتینیوم – جولای ۱۹۹۰ (هارامی)

 

فشار فروش که با هارامی ۱ آغاز شده بود توسط هارامی ۲ به پایان رسیده است. هارامی ۳ به ما می گوید که حتی اگر قبل از وقوع هارامی، روندی وجود نداشته باشد، این الگو همچنان سودمند و مفید است.
به خاطر داشته باشید که در چند روز اول ماه مه روندی وجود نداشته است. پس از آن هارامی ۳ با شمع بزرگ سفید شروع شده و سپس شمعی با بدنه کوچک سیاه، آن را تکمیل کرده است ( به خاطر دارید که رنگ بدنه شمع دوم اهمیتی ندارد).

معامله گران حرفه ای با وقوع این الگو متوجه می شوند که پتانسیل رالی صعودی که توسط شمع بزرگ بوجود آمده بود از بین رفته است.

در این حالت بازار در حالت بی تصمیمی قرار دارد. مادامی که قیمت بالای نقاط بالایی هارامی ۳ بسته نشود، خرید جایز نیست.
هارامی ۴ پس از روند صعودی قیمت، یک الگوی کلاسیک یا ایده آل را شکل می دهد. پس از شمع بزرگ سفید، شمعی با بدنه کوچک، هارامی را تکمیل می نماید.
این بدنه کوچک همچنین نوع کاهشی الگوی ستاره ثاقب است (اگرچه این ستاره به علت اینکه در بالای بدنه شمع قبلی خود قرار نگرفته است ستاره ایده آلی نمی باشد).

آموزش تحلیل تکنیکال شمع های ژاپنی | شکل 5-6 روغن غلات ( الگوی هارامی )

روغن غلات، ۱۹۹۰ (هارامی)

 

شکل ۶.۵ یک نمونه عالی از الگوی هارامی است. هر کدام از بدنه های شمع های دوم نسبت به شمع بزرگ قبلی خود بسیار کوچک هستند.هارامی اول به کم شدن قدرت جنبش صعودی دلالت دارد؛ هارامی دوم نیز به کم شدن فشار فروش اشاره می کند.

آموزش تحلیل تکنیکال شمع های ژاپنی |شکل 6-6 نمودار روزانه شرکت AT & T

شکل ۶ , ۱ شرکت AT & T  نمودار روزانه (هارامی)

 

همانطور که در شکل ۶.۶ مشاهده می کنید دو شمعی که تشکیل هارامی داده اند، سقفی را در بازار پدید آورده اند. فشار فروش تا هنگام وقوع چکش افزایشی در ۲۴ آوریل ادامه یافته است. توجه داشته باشید که چگونه سایه شمع دوم از بدنه شمع قبلی خارج شده است و این موضوع نشان دهنده اهمیت ارتباط بدنه ها، و نه سایه ها، است.
آموزش تحلیل تکنیکال شمع های ژاپنی | شکل 7-6 نمودار روزانه گندم ( الگوی هارامی )

شکل ۶.۷ گندم ۱۹۹۰ نمودار روزانه (هارامی)

 

شکل ۶٫.۷ سقوط بازار پس از پدید آمدن یک الگوی پوشای کاهشی ( ۷ و ۸ مه) را نمایش میدهد. سپس یک هارامی باعث تغییر جهت روند نزولی به روند جانبی یا حاشیه ای شده است.

آموزش تحلیل تکنیکال شمع های ژاپنی | شکل 8-6 نمودار 30 دقیقه اوراق قرضه ( الگوی هارامی )

شکل ۶.۸ اوراق قرضه ۱۹۹۰ نمودار ۳۰ دقیقه (هارامی)

معامله گران میان روزه می توانند در شکل ۶٫۸ از هارامی به عنوان اخطاری برای پایان روند نزولی کوتاه مدت قبلی استفاده کنند و درک درستی از شرایط بدست آوردند.
در این مثال، در اوایل روز ۱۷ آوریل قیمت به شدت کاهش یافته اما بعد از وقوع هارامی، بازار وارد فاز نوسانی و باندهای تراکم شده است.
مانند برخی الگوهای بازگشتی کف، اینهارامی نتوانسته به طور قطع احتمال نزول بیشتر بازار را منتفی کند، با این وجود سبب توقف کوتاه مدتی در حرکت بازار شده است.
حداقل تاثیر وقوع این هارامی، به آرامش رسیدن موقتی بازار بوده است.

آموزش تحلیل شمع های ژاپنی |شکل 9-6 نمودار روزانه نقره ( الگوی هارامی )

شکل ۶.۹ نقره ۱۹۹۰ نمودار روزانه (هارامی)

 

شکل ۶.۹ یک مثال بسیار خوب برای زمانی است که بازار در روند نزولی شدید قرار داشته و بعد از وقوع هارامی، بازار وارد باندهای تراکم یا روند حاشیه ای شده است.
در این مثال مشاهده می کنیم که روند نزولی قبلی – که قیمت از ۵٫۴۰ دلار به ۴٫۸۵ دلار سقوط کرد – توسط هارامی متوقف شده است. اما وقوع هارامی لزوما به معنی شروع رالی صعودی نیست. بعد از هارامی، معمولا بازار در بین باندهای تراکم ( بازار جانبی) نوسان می کند.